Kurutulmuş Süt Kefiri Danelerinin Aktifleştirilmesi - Doğal Maya

Kurutulmuş Süt Kefiri Danelerinin Aktifleştirilmesi

Kurutulmuş Süt Kefiri Danelerinin Aktifleştirilmesi
Ürün Detay

1- Teslim aldığınız  süt kefiri danelerini son kullanım tarihine kadar buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.  Sokak sütü kullanacaksanız  mutlaka pastörize yapın. Uht süt kullanmayın. Süt olarak inek, keçi ve koyun sütleri kullanılabilir. Hatta soya sütü ve Hindistan cevizi sütü ile de kefir mayalanabilmektedir. Fakat bu sütlerle mayalamadan önce ilave maya ayrılmalıdır, çünkü soya sütü ile veya Hindistan cevizi sütü ile kefir mayalarınız zarar görebilir. Güçsüz mayalar sağlığınıza zarar verebilir kullanmayın.

4-   Kefiriniz en güzel cam  kapta mayalanır. Kabınızı mayalamadan önce  iyice yıkayın.

5- Kurutulmuş süt kefirlerinizi ilk önce bir çay bardağı soğuk su içerisinde 1 saat kadar bekletin. Kullanacağınız su mutlaka klorsuz, damacana su olmalıdır. Klor kefir mayalarınıza zarar verebilir.

6-  Mayalanacak süt oda sıcaklığında olmalıdır. Buzdolabından çıkarttığınız soğuk süt ile de mayalayabilirisiniz. Asla sıcak süt ile mayalamayın.

7-  1 saat suda bekleyen hafifçe şişen kefir mayalarınızı plastik bir süzgeç yardımıyla süzün ve 1 çay bardağı oda sıcaklığındaki pastörize sütün içine koyun. Bardağının ağzını bez ile kapatıp lastikle sabitleyin. Ilık bir ortamda, direk güneş ışığı almayan yerde, oda sıcaklığında 24 saat mayalanmaya bırakın.

8- 24 saat sonunda kefir mayalarınızı plastik süzgeç ile  süzün.  Kefir mayalarını  tekrar 1 çay bardağı oda ısısındaki süte koyup bir 24 saat daha bekletin. Süzdüğünüz kefir  tam mayalanmamış olacağından atın.

9- 24 saat sonunda (2. Günün sonunda) kefir mayalarınızı plastik süzgeç ile tekrar süzün süzdüğünüz kefiri tekrar dökün. Bu aşamada mayaladığınız  süt ayran kıvamına dönmüş olmalıdır.

10- 3. Gün artık kefir tanelerinizi yarım litre süt ile kavanozda mayalayabilirsiniz. 24-48 saat mayalandırdığınız kefiri plastik süzgeç ile süzdükten sonra içmeye başlayabilirsiniz.

11- Kefirleriniz kısa sürede güçlenecek ve ortam sıcaklığına göre 24-48 saat arasında sütünüzü sürekli mayalayacaktır. Üç beş mayalamadan sonra mayalarınız iyice güçlenip irileşecektir. Bundan sonra mayalayacağınız sütü  1-1,5 lt ye çıkarabilirsiniz.  Kefirleriniz ortamını sevip düzenli olarak – mayalandığında hızla çoğalmaya başlayacaktır. En geç 48 saatte bir mayalarınızı yeni bir kavanoz içinde süte koymanız açlık çekip bozulmamaları açısından önemlidir. Kefir danelerini süzmek uygun delik açıklığı olan plastik süzgeç kullanın. Kefiriniz fazla mayalanarak katı bir hal alırsa süzgeçten geçmeyebilir. Bu gibi durumlarda kefir danelerini el yordamıyla bulabilirsiniz. Eğer kefir yapımına ara vermek isterseniz, kefir danelerini sütün veya temiz klorsuz suyun içerisine koyarak buzdolabında (+4 derece) en az 10 gün bozulmadan saklayabilirsiniz. Doğal mayalar hakkında kapsamlı bilgi almak isterseniz www.dogalmaya.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Afiyet Olsun.