Kombu Mantarınızı Nasıl Saklarsınız? - Doğal Maya

Kombu Mantarınızı Nasıl Saklarsınız?

Kombu Mantarınızı Nasıl Saklarsınız?
Ürün Detay

Kombu Çayınızı yapıp içtikten sonra ara vermek isterseniz, Kombu Mantarınızı saklayarak dilediğiniz zaman tekrar kullanabilirsiniz. Bunun için iki yoldan size uygun olanını seçebilirsiniz.

1- Kısa süreli saklama (3-4 hafta)
Kombu Mantarınızı kombu çayının içinde ağzı kapalı cam bir kavanozda buzdolabında saklayabilirsiniz. Soğuk fermentasyonu yavaşlatacaktır, buyüzden tekrar yapmak istediğinizde ilk parti çabuk fermente olmayabilir ama ikincide eski gücüne kavuşacaktır. Tadı ilkinde damak tadınıza uymazsa dert etmeyin ikinci tıpkı eskisi gibi olacaktır. Bu beğenmeyebileceğiniz ilk partiyi içmeyin ama diğer şekillerde değerlendirin. Bunun için Kombu çayı ile ilgili tanıtım yazımıza bakabilirsiniz.

2- Uzun süreli saklama (1 aydan fazla)
Yeni bir şekerli çay hazırlayın, Kombu Mantarınızı ve daha önceki partiden ayırdığınız mayalık Kombu Çayınızı koyun ve güneş görmeyen bir yerde oda sıcaklığında bekletin. 1-2 haftada bir içine biraz daha şekerli çay ilave edin ki aç kalmasın. Bu sisteme Kombu Oteli denmektedir. Dilediğiniz kadar bu şekilde saklayabilirsiniz. Tekrar yapmak istediğinizde mayanız zaten aktiftir. Hemen kullanabilirsiniz.