Kombu Çayı Nasıl Yapılır? - Doğal Maya

Kombu Çayı Nasıl Yapılır?

Kombu Çayı Nasıl Yapılır?
Ürün Detay

Kombu Çayı yapmak için gerekli malzemeler:
– Kombu Mantarı
– 1/2 su bardağı daha önce yapılmış Kombu çayından (Mantarınız bu çayın içinde gelecektir. Sakın dökmeyin).
– 4-6 yemek kaşığı şeker (beyaz rafine toz şeker, kahverengi şeker kullanabilirsiniz diğer tatlandırıcıları tavsiye etmiyoruz.)
– 2-3 adet (5-6 gr.) çay (Mantarınız kuvvetlenene kadar öncelikler siyah ve yeşil çayı öneriyoruz. Daha sonra beyaz çayı da mutlaka deneyin.)
– 4 su bardağı damacana içme suyu (doğal kaynak suyu olmalı, çeşme suyunda klor olduğu için mantarınıza zarar verecektir.)
– 1 litrelik cam kavanoz.
– Tahta kaşık
– Plastik süzgeç (metal kullanmayın)

Yapılışı:

1- Ocakta suyu 5 dakika kaynatın ve ocağınızı kapatın.

2- Şekeri ilave edin ve  kaşıkla eriyene kadar karıştırın.

3- Şekerli suya çayı ilave edin demlensin,tekrar kaynatmayın. Damak tadınıza göre çayı demledikten sonra, süzün ve oda sıcaklığına gelene kadar ısısının düşmesini bekleyin.

4- Çayınızı çam kavanoza koyun ve tam doldurmayın.

5- Kavanozdaki çaya Kombu Mantarını ve daha önceki Kombu Çayından ilave edin. (Mantar zaten bu çayın içinde gelecektir. O çayı kullanın, kavanozunuza mutlaka ilave edin).

6- Kavanozun ağzında iki parmak boşluk kalmalıdır. Yoksa fermentasyon sırasında taşar.

7- Ağzını tülbent bezle kapatıp lastikle sabitleyin. Kapak kapatmayın ki hava alsın. Ağzını açık da bırakmayın ki kontamine olmasın.

8- Güneş görmeyen yerde oda sıcaklığında 1-2 hafta mayalanmaya bırakın.

10- 5 günden sonra temiz bir tahta kaşıkla tadına bakabilirsiniz.

11- Damak tadınıza uygun bir zamanda 1-2 haftanın sonunda çayınız hazır olacaktır. Mayalanma süresi arttıkça asit oranı artacak tadı keskinleşecektir. Kısa sürelerde ise şeker miktarı nispeten daha fazla olacaktır.

12- Çayınız hazır olduğunda süzün. Mantarı çıkarın ve çaydan yarım su bardağı ayırmayı unutmayın. Mantarı ve maya çayınızı yeni partiye ilave edin. Yada daha sonra yapmak için saklayın. Kombu Mantarınızı nasıl saklayabileceğinizi öğrenmek için bu konudaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Kombu Çayınız hazır olduğunda dilerseniz bu haliyle tüketebilir, yada kuru/yaş meyveler, meyve suları veya çeşitli baharatlarla tadlandırarak 1-2 gün daha ikinci fermentasyona alabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Afiyet Olsun.