Kombu Çayı hakkında bilinmesi gerekenler - Doğal Maya

Kombu Çayı hakkında bilinmesi gerekenler

Kombu Çayı hakkında bilinmesi gerekenler
Ürün Detay

– Her hazırladığınız kombu çayı partisinde yanında bir bebekte oluşur. Bu bebek kombu mantarıdır ve anneden ayırarak bunlarla yenisini üretebilirsiniz. Kombu çayı bebek mantarı kombu çayı içinde kaldığı süre uzadıkça yani mayalanmada kaldıkça gelişecek kalınlaşacak ve kendisi anne mantar olacakır.

– Bebek mantar içinde bulunduğu kavanozun ağzını kaplar. Bu sebeple ağzı genişçe bir kavanoz iyi olacaktır. İlk başlarda ince bir film tabakası gibidir ama dilerseniz bunu kombu çayı içinde uzun süre bekleterek kalınlaşmasını sağlayabilirsiniz.

– Bebek mantar bazen anne mantara yapışık olabilir onu elinizle yada temiz bir bıçakla ayırabilirsiniz.

– İstemiyorsanız bebek mantarı atın ama bir tane yedek olsun isterseniz güçlendirin.

– Tüm kültürler gibi kombu mantarı kültürü de yabancı bakteri ve mantarlara karşı dirençlidir ama yine de kontaminasyona karşı hijyene dikkat etmek gereklidir. Kontaminasyonu anlamak kolaydır mantarın üstü tüylenip nokta nokta olur ve bu renklidir. Kokusu ve görüntüsü iyi değildir. Küflenebilir. Her şeyden önce içgüdülerinize güvenin hoşunuza gitmeyen koku ve tattaysa içmeyin.

– Kombu çayında çeşitli tortu ve ölü mantar zinciri gezebilir tamamen zararsızdır. Süzün atın yada için.

– Kombu Çayı içmeye yavaş yavaş başlayın. Bünyeniz alıştıkça arttırabilirsiniz. Zamanla dilediğiniz kadar içebilirsiniz.

– Kombu Çayını hamile ve emziren kadınlarla, dört yaşın altındaki çocuklara tavsiye etmiyoruz.

– Kombu Çayı yaparken daima eski partiden ilave ederek hazırlanması kuvvetli bir mantar için gereklidir.

– Aynı mantarla defalarca kombu çayı yapılabilir ama çok uzun süre sonra mantarı yenilemek iyi olacaktır, çünkü tüm canlılar gibi yaşlanır.