Villi Yoğurt Yapımı - Doğal Maya

Villi Yoğurt Yapımı

Villi Yoğurt Yapımı
Ürün Detay

Viili yoğurt kültürü mezofiliktir. Oda sıcaklığında pastörize süt ile mayalanır. UHT Süt kullanmayınız. Süt olarak inek sütü, keçi ve koyun sütleri kullanılabilir. Hatta soya sütü ve hindistan cevizi sütü ile de mayalanmaktadır. Fakat bu sütlerle mayalanmadan önce ilave maya ayrılmalıdır, çünkü soya sütü ile veya Hindistan cevizi sütü ile mayalandıktan sonra bir kez daha maya olarak kullanılamaz.

Malzemeler :

Pastörize 1 bardak süt
1 dolu yemek kaşığı Viili yoğurt kültürü.
Cam, tahta veya toprak kap
Tahta kaşık.

Önemli Notlar:

Geleneksel oran bir yemek kaşığı mayaya bir bardak süt olmakla birlikte. Daha koyu kıvam ve ilk denemeler için mayanın iki katı süt oranı kullanabilirsiniz. Yani yarım bardak Viili yoğurt mayasına bir bardak süt kullanılabilir. Deneyerek size en uygun kıvamı seçebilirsiniz.

Mayalayacağınız kap toprak cam veya tahta olabilir. Çok iyi yıkanmış ve ağzı biraz hava alan bir kap olmalı. Kavanozlarda işe yarıyor çünkü yoğurdun kıvamı katı değil daha sulu akışkan bir yoğurt. Ağızına tülbent koyarsanız daha iyi mayalanır çünkü hava almalı.

Oda sıcaklığında yada daha soğuk sütle mayalayın. Sıcak süt mayanızı öldürür. Süre ortam sıcaklığa göre çok değişkenlik gösterebiliyor. Eviniz çok sıcaksa daha çabuk olgunlaşıyor. Normal mayalanma 12-24 saatte olsada çok sıcakta 6-8 saatte bir bakın tuttuysa buzdolabına kaldırın.

Mutfakta direk güneş ışığı almayan bir yerde bekletin. Bakteri kaçışları olmasın diye başka mayalı yiyeceklerden uzakta tutun.

Yapılışı

1- Pastörize oda sıcaklığındaki sütü kaba boşaltın.
2- Mayayı tahta bir kaşık yardımıyla süte ilave edip karıştırın.
3- 12-24 saat ılık, direk güneş görmeyen bir yerde bekletin.6-8 saat sonra özellikle sıcak havalarda kontrol edin.
4- Tuttuktan sonra buzdolabında 6-8 saat dinlendirin.
5- Tamamını yemeden bir miktar maya ayırmayı unutmayın.

Finliler ayrıca dondurarak dondurma yerine yiyorlar ve krema ile mayalayıp ekşi krema olarak yemek çorba ve soslarda kullanıyorlar.

Viili yoğurt kültürünüzün saklanması:

Kısa süreli saklama:

Viili yoğurdu buzdolabında 7-14 gün saklayabilirsiniz ama benim tavsiyem 7 günde bir yeni yoğurt mayalamanız. 7 günden sonra gücü yavaşlıyor.

Uzun süreli saklama:

Dondurarak Saklama:

Viili yoğurdu mayaladıktan sonra buz kalıplarına dökerek sonrada kalıplardan çıkarıp ağzı sıkı sıkı kapalı bir torba veya kapta dondurucuda saklayabilirsiniz. 3-6 ay kalabiliyorlar ama ben 3 ayda bir yenilenmesini tavsiye ediyorum, çünkü güçleri azalıyor.

6 ay yada biraz daha fazla donduracaksanız, buz küplerini süt tozu dolu bir kapta dondurucuda saklayın daha güvenli olacaktır. Zararlı buzlanma ve hava ile temas kesilir.

Kurutarak Saklama:

Viili yoğurt mayanızı silikon düz bir yüzey üstünde yada bir parça yağlı kağıt üstünde temiz, serin havadar bir ortamda kurutabilirsiniz. Kurumuş mayanızıda bir kavanoz içinde, hatta zarf içerisinde oda sıcaklığında veya buz dolabında saklayabilirsiniz.

Finlandiya’dan Amerika’ya göç eden pek çok aile mayalarını kurutup yanlarında götürmüş yerleşince tekrar kullanmaya başlamışlar. Hala bu mayaları aile mirası olarak görüp saklayan Finliler var.

Kurutulmuş olarak kültürlerinizi 6 ay saklayabilirsiniz. Direk oda sıcaklığındaki süte koyup 12-24 saat sonra yoğurdunuz hazır olacaktır. Tam kıvamını bulması ancak birkaç mayalama sonunda olur.

Ürünlerimizin tamamına www.canberk.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Afiyet olsun.