Viili Yoğurtlu Dondurma: Çocuk Oyuncağı - Doğal Maya

Viili Yoğurtlu Dondurma: Çocuk Oyuncağı

Viili Yoğurtlu Dondurma: Çocuk Oyuncağı
Ürün Detay

Bizim evin çocukları her akşam dondurma diye tutturuyor. Benim biri 1.90 lık digeri 1 lik iki çocuğum var. Baba kız en çok anlaşmaya vardıkları nokta dondurma kaçamakları. Her akşam kavga var ben istemedikçe ikisi koalisyon kurup beni savuşturuyorlar. Bizim her dışarıya çıkışımız dondurmacının önünde son buluyor ki dondurmacının artık bizi gördüğünde gözleri ışıldıyor.

Çok geç olmadan bir şeyler yapmaya karar verdim ve depodan benim eski dondurma makinesini çıkardım. İpek’e bu Pazar faaliyet olarak seninle dondurma yapacağız dediğimde sevinçten top gibi zıplamaya başladı.

İpek ateş gibi bir çocuk çok meraklı şayet onu birşeylerle meşgul etmezseniz yaptığı yaramazlıklarla baş edemezsiniz. Ama mutfakta harika bir yamak.

Az biraz sakar ama eline bez alır hemen siler. Dondurmanın evde yapılacağını öğrenmesi iyi mi oldu bilmiyorum ama biz çok keyifli bir sabah geçirdik.

Ha bu arada  bir daha ki sefere marketten dondurma aldığınızda lütfen etiketine bir göz atın neden bu kadar şiddetle karşı çıktığımı anlarsınız.

İşte benim dondurma tarifim içinde ne olduğunu hepiniz bileceksiniz. Biz dondurma makinesi ile yaptık ama ellede yapılabiliyor.

Malzemeler:
1 su bardağı toz şeker
1 su bardağı süt
2 adet yumurta
1 tutam tuz
1,5 su bardağı Viili yoğurt. (Normal ekşi olmayan yoğurtta kullanabilirsiniz. )
1 paket vanilya
200 ml.lik bir kutu süt kreması
100 gr. çiğ badem

Hazırlanışı:

1- Önce bir küçük tavada şekeri kısık ateşte sütün içinde eritin. Dikkat edin çok ısınmasın. Sonra bir tutam tuzla iki yumurtayı iyice çırpın ve şekerli süt karışımına yavaş yavaş ilave edin. Kenarlarından baloncuklar çıkıp koyulana kadar karıştıra karıştıra pişirin. Aynı tava ile buzdolabına koyun soğusun. Iyice soğuması işinizi çok kolaylaştırır. 1-2 saat önceden yapıp dolapta bekletebilirsiniz. Hatta bir gece önceden bile hazırlayabilirsiniz hiç sorun olmaz.

2- Sütlü şekerli yumurtalı karışımımız iyice soğuyunce içine Viili yağurdu ve vanilyayı ilave edip karıştırın. Tekrar dolaba koyun ki ısınmasın. Viili yoğurdun tadı ve kıvamı dondurmanıza çok yakışıyor ama siz normal yoğurtta kullanabilirsiniz.

3- Bu aşamada bir mikser yardımıyla süt kremasını iyice çırpın. Sıvı hali kaybolup krem şanti gibi pofur pofur kabarana kadar çırpın. Evde dondurma yaparken en önemli püf noktası kullandığınız tüm malzeme ve kapların soğuk olması. Yani kremayı ve kremayı çırpaçağınız kabı bile 15-20 dakika dondurucuda tutarsanız çok daha kolay olacaktır. Kabarıp hacmi iki katına çıkınca mikseri kapatın. Başka hiçbir yerde mikser kullanmayın elle çırpın.

4- Son olarak her iki karışımı birbirine yedirin. Çok nazik olun ki kremanız sönmesin. Şöyle spatulayla altan yukarı bir iki tur attırarak karıştırın hepsi bu.

 

5- Sonra makineyle yapacaksanız dondurma makinesine koyup çalıştırın

 

son beş dakikada çekilmiş bademlerinizi ilave edin. Benim makinem yarım saatte yapıyor siz üreticinin talimatını izleyin.

6- Makinesiz elle yapacaksanız da gayet başarılı bir dondurma yapabiliyorsunuz. Kapaklı bir kutuyla dondurucuya kaldırın. 4-6 saat donması gerekiyor. Fakat buzlanmasını önlemek için her yarım saatte bir çıkarıp şöyle bir çatalla çırpmanız lazım.

AFİYET OLSUN

7- Ne şekilde yaparsanız yapın dondurucuda ağzı kapalı bir kapta muhafaza edin ki buzlanmasın.

Not: Benim dondurma makinem çok pahalı olmayan ve oldukça iyi iş çıkaran bir alet. Bence sağlığımız için yapılabilecek bir yatırım. Mutlu kalın.