Kombu Çayının Farklı Kullanımları | Doğal Maya

Kombu Çayının Farklı Kullanımları

Kombu Çayının Farklı Kullanımları
Ürün Detay

Kombu çayını normal süresinde tüketmeyip fermantasyona devam ettiğinizde yaklaşık 5-6 hafta sonra kombu çayı sirkeniz oluşur. Şekeri bakteri ve mantarlarca iyice tüketilmiş, ekşimiş kombu çayınız artık sirkeleşmiştir.

Önce sirke nedir diye bir göz atarsak sirke hemen hemen tüm şeker ihtiva eden meyvelerden, pirinçten yapılır. Önce meyvelerdeki şekeri tüketen mantarlarca alkol oluşur ardından bakteriler de bu alkolü tüketirler ve ortaya sağlıklı asitler, mesela asetik asit ortaya çıkar. Yani sirke olur.

Tıpkı sirke gibi kombu çayında da fermantasyon sonrasında asetik asit oluşur. Tipik olarak içilebilen kombu çayı %1 oranında asetik asit içerir daha uzun süre fermente edilirse bu oran %2-3 civarına yükselir. Sirkede ise mesela elma sirkesinde %5 civarındadır. Yani kombu sirkeye oranla daha az asitli daha az konsantredir.

İçilebilir olması, bir yığın sağlıklı asit ve vitaminleri barındırıyor olması yanında kombu çayını sirkeden ayıran temel özellik içinde bulunan ve sirkede olmayan, glukonik asittir. Bu asit vücuttaki ağır metalleri bağlayarak dışarı atılmasına yardımcı olur. Bu yüzden kombu çayı içmek toksinlerden kurtulmanın en kolay yollarından biridir.

Bu yazının konusu kombu çayının faydaları değil elbette, sirkeninkiler de değil. Bu yazıda zehirsiz evler için kombu çayının kullanımından bahsetmek istiyorum. Tıpkı sirkede olduğu gibi evde pek çok yerde kombu çayını kullanabilirsiniz: Salatalarda, temizlikte, vücudunuzda hatta yaraların temizlenmesinde.

Şayet bir kombu çayı kültürünüz varsa sadece içmek için kullanmayın, daha uzun fermente edin ve sirkeleştirin. Sonra da aşağıda sıraladığım pek çok yerde faydalanın. Neredeyse bedava elde edeceğiniz bu ürünle evinizi ve kendinizi kimyasallardan koruyabilirsiniz. Marketten alıp evinizi temizlemek için getirdiğiniz deterjanlara bir bakın hepsinin üstünde zehirli işareti var ve biz bunları kullanıyoruz. Her geçen gün astım hastalığı, nefes darlığı artıyor, çocuklar alerjilerden göz açamıyorlar. Artık alternatif çözümler bulmak zorundayız.

Tüm bu önerilerimi ev yapımı sirke ile de yapabilirsiniz. Ama marketten aldığınız, içinde ne gibi kimyasalların olduğu belli olmayan sirkeleri hiç önermem, çünkü hem cildinize hem eşyalarınıza zarar verebilecek yüksek asitlikte olabilir. Üstelik amacımız bizim olabildiğince kimyasallardan kaçınmak bu yüzden birinin yerine diğerini koymuyoruz.

Kombu çayı sirkesi kullanmak ise ev yapımı sirkeye göre çok daha iyi sonuç verecektir, çünkü asit oranı hem daha düşük hem de daha az yoğundur ayrıca sirkede olmayan glukonik asit cildinize ve size daha iyi gelecektir. Ayrıca ev yapımı sirke hem daha pahalı hem de yapımı biraz zahmetlidir. Ev yapımı sirke için mutlaka organik pestisitlerden, ilaç kalıntılarından uzak meyve kullanmak zorundayız bu da maliyetli bir şey. Üstelik yapımı da bir hayli emek istiyor. Bu sebeple ev yapımı sirkeyi gerçek amacında kullanmak daha akılcı olacaktır.

Oysa kombu çayı öyle değil. Tüm ihtiyacınız bir kez satınalacağınız kombu çayı kültürü daha sonra demlikte artan çayınızla bile mayalayabilirsiniz. Üstelik öldürmediğiniz takdirde ömür boyu ihtiyacınız sadece çay ve şeker olacaktır. Neredeyse 0 maliyetle elde edeceğiniz kombu sirkesini aşağıda sıraladığım tüm alanlarda kullanabilirsiniz. Bir taşla iki kuş; hem ucuz, hem de zehirsiz.

1-      SAÇINIZI DURULAYABİLİRSİNİZ: Bu kombu çayı sirkesinin en bilinen ve uygulanan alanlarından birisi. Saçları parlatmakla kalmıyor aynı zamanda da kepeği temizliyor. Kombu çayını bir kaba koyup üzerine aynı oranda su ilave ederek hazırladığınız karışımla saçlarınızı durulayabilirsiniz. Saçınızı normal yıkayıp durulayın ardından kombu sirkesiyle tekrar durulayıp fazlasını havluyla kurulayın. Ardından saçlarınızı tarayın kreme ihtiyacınız olmadan kolayca taranacaktır. Kuruduğu anda zaten kokusu da gidiyor merak etmeyin. Bu şekilde birkaç yıkama sonrasında asla kepek şampuanına ya da saç kremine ihtiyacınız kalmayacak bu da hem sağlığınıza hem de bütçenize fayda sağlayacak.

2-      YÜZ TONİĞİ OLARAK KULLANABİLİRSİNİZ: Hassas ciltler suyla seyrelterek, diğer ciltler seyreltmeden cilt temizliğinde tonik olarak kullanabilirler. Ciltteki akneleri ve siyah noktaları temizlemek için doğal bir temizleyicidir. Size nasıl geldiğini anlamak için önce elinizde deneyin sonra yüzünüze uygulayın. Güneş lekelerinin açılması için de kullanılıyor. Sirkenin asiti yüksek olduğundan cildinizi yıpratır oysa kombu çayı yıpratmadan temizler. Üstelik kombu çayını düzenli içenler ciltlerinin içten de güzelleştiğini aknelerin yok olduğunu fark edeceklerdir.

3-      TEMİZLİKTE MUTLAKA KULLANIN: Boşalan bir sprey deterjan kutusunu yıkayıp yarısına kadar kombu çayı sirkesi koyup üstünü normal suyla tamamlayın. Bu karışımı yüzey temizliklerinde kullanabilirsiniz. Ahşap mobilyalarınıza zarar verebilir kullanmayın ama diğer tüm alanlarda, camlarda, fayanslarda, lavabo ve küvette, mermer ve granit yüzeylerde kullanabilirsiniz. Sirkeden daha az asitli olduğu ve sulandırdığımız için mermerlerinize zarar vermez. Ahşap parkeler hariç yer silebilirsiniz, halı durulayabilirsiniz parlatır. Tekrar durulama istemez.

4-      KİREÇ ÇÖZÜCÜ OLARAK KULLANABİLİRSİNİZ. Bulaşık makinenize yıkarken ilave edeceğiniz bir fincan kombu çayı kireçlenmeyi engeller. Çaydanlıkta, su ısıtıcısında, musluk ve armatürlerde kireç çözmek için kullanabilirsiniz. Sonuçta asitli her şey kireci çözer, kombu sirkesi de ucuz ve pratik bir yoldur. Zehirli çözücüleri solumanız gerekmez.

5-      ÇAMAŞIRLARI YUMUŞATIR VE RENKLİLERİ PARLAKLAŞTIRIR. Çamaşır makinesinin yumuşatıcı gözüne koyup deneyin. Yumuşatıcı masrafından kurtulabilirsiniz. Pek çok uzman uyarıyor durulama ile bu kimyasallar arınmıyormuş ve deri döküntüleri alerjik astım yapıyormuş denemekten asla zarar gelmez.

6-      LAVABO AÇICI OLARAK DENEYİN. Tıkanmış lavabolarınıza zehir dökmeden önce bolca karbonat döküp, üstüne kombu çayı sirkesi koyup bir deneyin. Bol bol da sıcak su dökün açılmazsa kimyasallara geçersiniz.

7-       DOĞAL BİR BÖCEK SAVARDIR. Benim gibi karıncalı öldüremiyor, onlara ilaç sıkmak istemiyor ama aynı zamanda da mutfak tezgahınızda istemiyorsanız karınca yolu üzerine ve çıkıp geldikleri yerlere kombu sirkesi püskürtün kaçıyorlar. Ayrıca çocuklar maalesef bitlenebiliyorlar, bu bitlerin sirkeleri, sirkeyi sevmiyor. Banyodan sonra çocuklarınızın saçlarını ince tahtadan bir tarak yardımıyla kombu çayı sirkesiyle tararsanız hem bitlerin gelmesini önleyebilir hem de saçlarını güzelleştirirsiniz.

8-      ÇİÇEK SULAYIN. Eğer kireçli sert bir suyunuz varsa bitkilei sürekli bu suyla sulamak çiçeklerinize zarar verebilir arada kombu sirkeli suyla sularsanız asit dengesini korumuş olursunuz.

9-      MEYVE SEBZE YIKAYIN. Bir dolu para verip meyve sebze yıkamak için özel solüsyon satın almanıza gerek yok, kombu sirkeli suda bekleyip durulamanız yeter. Ayrıca hazır sirkede kullanmayın yağmurdan kaçıp doluya tutulursunuz.

10-   ELBETTE SALATALARINIZDA SİRKE YERİNE KULLANABİLİRSİNİZ. Bazıları sirkeyi fazla keskin bulabilir kombu sirkesi daha az keskindir. İstediğiniz salata sosunda sirke yerine deneyebilirsiniz.

11-   ET VE TAVUK MARİNASYONUNDA. Et ve tavuğu kombu çayı sirkesi, zeytinyağı ve baharatlarla marine edip pişirirseniz çok lezzetli olacaklardır.