Tam Çavdarlı Çikolatalı Kurabiye - Doğal Maya

Tam Çavdarlı Çikolatalı Kurabiye

Tam Çavdarlı Çikolatalı Kurabiye
Ürün Detay

Tam tahıllar arasında en fazla lif oranına sahip olan tahıl çavdarmış, üstelik çavdar unu glisemik indeksi en düşük olan unmuş. Hal böyle olunca pek çok klasik tarifi bir de çavdar unuyla denemek gerekiyor. Çavdar unu tahılın yapısından kaynaklanan nedenlerle çok kolay kabarmayan bir undur, ancak tariflerinizi ekşi maya kullanarak yaparsanız kolaylıkla kabarır sorun çıkmaz. Şayet ekşi maya kullanmayacaksanız o zaman kurabiye gibi çok fazla kabarması gerekmeyen tariflerinizi uygulayabilirsiniz ya da çavdar ununu buğday unuyla karıştırarak yapabilirsiniz.

Ben kurabiye tarifimde unun tamamını çavdar unu olarak kullandım ve ekşi maya ile kabarttım. Hem çavdar hem ekşi mayalı olduğu için günlerce bayatlamayan ilk günkü tazeliğini koruyan kurabiyelerim oldu.

Malzemeler:

200 gr. Tereyağı
400 gr. Toz şeker 
3 adet yumurta
600 gr. Mayaköy tam çavdar unu
200 gr. Kakao
80 gr. Çikolata parçacıkları
150 gr. Ekşi maya
½ çay kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı tarçın

Yapılışı:

Tüm malzemeleri koyup yoğurun. En son çikolata parçalarını ilave edip üstüne ıslak bir havlu kapatın. Ilık bir yerde 2-2,5 saat mayalanmaya bırakın. Mayalandıktan sonra buzluğa koyup yarım saat soğutun. Soğuyunca elle yuvarlak şekil verip tepsiye dizin. Önceden 220 C’ye ısıtılmış fırınınızı kurabiyelerinizi koyunca 180 C’ye indirip 20-25 dakika fırınlayın. Kurabiyeleriniz tam pişmeden fırından çıkarmayı unutmayın çünkü soğuyuncaya kadar dışarda da olsa pişmeye devam edip çok sertleşebiliyor. Tecrübeyle sabittir.

Afiyet olsun.