Ekşi Mayalı Erikli Kek - Doğal Maya

Ekşi Mayalı Erikli Kek

Ekşi Mayalı Erikli Kek
Ürün Detay

Bazı yemekler sadece tatlarıyla aklımızda kalmaz, bazen bu yiyecekler zihnimizde anıları canlandırır. Sırf bu yüzden kek ve süt benim için çok özeldir. Akşam üstü okuldan dönüşte daha kapıdan girmeden mis gibi taze pişmiş kek kokusu beni karşılardı. Annem okuldan çok aç geldiğimi bilir bana süt ve kekten oluşan ikindi kahvaltısı hazırlardı. Bende daima taze pişmiş kekin kokusu çocukluğumu o dönemdeki kayıtsız mutluluğumu temsil eder.

Annelerinin sevdiğini çocukları da otomatikman sevdiğinden benim kızım da ılık keki ve yanında bir bardak soğuk sütü çok sever.

Kekler iyidir ama yeni fırından çıktığında. Üzerinden bir gece geçse kurur, suyu uçar, bayatlar. Oysa ekşi maya ile yapılan kekler tıpkı ekmekler gibi geç bayatlıyor. Kup kuru sapır sapır dökülen kekler olmuyor. En önemlisi probiyotik ve B vitamininden zengin. Hazır mayaların midenizde yaptığı ekşimeden uzak. Alerjisi olanlar tarafından bile güvenle tüketilebilen, içindeki şekere rağmen glisemik endeksi düşük kekler oluyor. Ekşi mayadaki bakteri ve mantar kültürleri şekeri ve unu önceden sindirdiği için şişmanlatmaz, kan şekerini hızla yükseltip sizi acıktırmaz aksine doyurur.

Bendeki ekşi mayalardan San Francisco ekşi mayası kekler için biçilmiş kaftan. Yalnız biraz zamanı geniş tutmak gerekiyor. Keki sabah pişirecekseniz bir gece önceden yada öğleden sonra pişirecekseniz sabah erkenden ekşi mayanızı dolaptan çıkarıp un ve suyla besleyip aktive etmeniz gerekiyor.

Malzemeler:

3 adet orta boy yumurta
1.5 su bardağı toz şeker
Yarım su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı süt
2 su bardağı un
2 yemek kaşığı aktive edilmiş San Francisco ekşi mayası
10 adet erik küçük doğranmış
10 adet kakule havanda ezilmiş
5 adet karanfil havanda toz haline getirilmiş
Yarım muskat rendelenmiş

Önemli püf noktaları:
1- Kek yapmanın en önemli püf noktası tüm malzemelerin oda sıcaklığında olmasıdır.

2- Un mutlaka elenmeli ve havalandırılmalıdır. Özellikle tam buğday unu kullanırsanız mutlaka uzun uzun eleyin ki kekiniz daha güzel kabarsın.

3- Unu sakın bir kerede koymayın üç kerede sırayla biraz un biraz süt ilave ederek yavaş yavaş sabırla çırpın.

4- Mutlaka sıcak fırına sürün ve 13. dakikada keki fırından çıkarmadan üstüne bıçakla yarım santim derinliğinde bir çizgi çizin. Çatlayıp nefaseti üstüne çıksın diye.

5- İçine koyacağınız meyveleri unlayarak en son tahta kaşıkla ilave edin ki hepsi kekin dibine çökmesin.

Yapılışı:

Yumurta ve toz şekeri miskerle köpük köpük olana kadar çırpın. Sonra sıvı yağı ve ekşi mayayı ilave ederek çırpmaya devam edin. Unu ve sütü azar azar sırayla biraz undan biraz sütten üç kerede ilave ederek çırpmaya devam edin. En son baharatları ve unlanmış erikleri ilave edin. Tahta kaşıkla karıştırıp yağlanmış kalıba dökün. Bir saatte kalıpta ılık bir ortamda mayalanmaya bırakın.

Sonra 180 derece alt üst ısıtmada yaklaşık bir saat fırınlayın.

Afiyet olsun.