Ekşi Maya İle Kovboy Kurabiyesi - Doğal Maya

Ekşi Maya İle Kovboy Kurabiyesi

Ekşi Maya İle Kovboy Kurabiyesi
Ürün Detay

Ekşi maya ile hiç kurabiye olur mu demeyin. Oluyor hemde çıtır çıtır oluyor. Bayatlamıyor, sağlıklı, içine kabartma tozu koymaktan kurtuluyorsunuz. Yumurtaya alerjisi olanlar yada kokusunu sevmeyenler de içinde ekşi mayanın kabartıcı ve birleştirici gücü olduğu için kurabiye tariflerini yumurtasız rahatça yapabilirler. Ben bugün kovboy kurabiyesini seçtim. Bu kurabiyenin özelliği kurabiye olarak çok lezzetli olmasının yanında yaptığım peynir keklerinde (cheesecake) de taban olarak kullanılabilmesi.

Çocuklu anneler bu kurabiyeyi çocuğunuzla birlikte harika bir mutfak etkinliği olarak kullanabilirsiniz. Biz İpek’le birlikte yaptık. Önce hamuru ben açtım O kalıplarla kesti süsledi. Daha sonra kendine güveni geldi minik bir merdaneyle açtı kesti üstüne cevizini koydu. Ben bir tek tepsiye yerleştirdim. Kendi yaptığı için zevkle yemekle kalmadı gelir gelmez babasına da gururla ikram etti. Akşam gelen kuzenlerimize sundu bütün gün kıkırdadı durdu.

Evet çocuklarla mutfakta işler normalin iki katı sürede yapılıyor. Temizlik için ekstra çaba da gerekiyor ama siz bunları yaparken onlar zaten başka yaramazlıklar yapacaklar, siz de mutfak işinden sonra bu yaramazlıkları temizlemekle uğraşıcaksınız. Üstelik iki taraflı sinir harbiyle. Oysa birlikte yapınca herşey çok daha zevkli oluyor ve bütün gün mutlu mutlu gezen birde çocuğunuz.

İşte tarifim.

Malzemeler:

1 su bardağı toz şeker
125 gr. Tereyağı
1 adet yumurta
2 kaşık ekşi hamur mayası (ben San Francisco ekşi hamur mayası tercih ettim, aktif yeni beslenmiş olması işinizi kolaylaştıracaktır.)
1/2 su bardağı yulaf ezmesi
1 su bardağı çekirdekli kuru üzüm
1 su bardağı iri çekilmiş fındık veya ceviz
3 su bardağı un.
Süslemek için tarçın, dövülmüş karanfil.

Yapılışı:

Soğuk tereyağı ve toz şekeri mikserin hamur karma aparatı ile iyice karıştırın. Sonra un hariç tüm malzemeyi ekleyin. Ününüzü eleyin azar azar karışıma ekleyin hamurunuz çırpma kabından ayrılıncaya kadar mikserle karmaya devam edin. Elbette Miksersiz de yapabilirsiniz. Bu sefer hamurun kıvamı ele yapışmayacak kulak memesi yumuşaklığında olmalı. Hamuru kardıktan sonra 15-20 dakika dinlendirin.

Fırınınızı alt üst ısıtma modunda 160 dereceye ayarlayın.

Hamurunuzu 1 cm kalınlığında merdaneyle açıp dilediğiniz kalıpla kesin. Üstlerine birer ceviz veya fındık koyup yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizin.

Tepsinizi fırının orta rafına yerleştirin. 10 dakika 160 derecede fırınlayın. Sonra fırının derecesini 180’e yükseltip 15 dakika pişirin.

Fırından çıkardığınız kurabiyelerinizin üstlerini tarçın ve döğülmüş karanfille süsleyebilirsiniz. 15 dakika soğuduktan sonra servis yapabilirsiniz.

Püf noktası: Tüm kurabiyeler fırından çıktıktan sonra kalınlıklarına göre 12-15 dakika daha pişmeye devam eder. Bu yüzden fırından tam piştikten sonra çıkarırsanız kurabiyelerinizin çok pişecek sertleşecektir.

Afiyet olsun.