Amerikan Bisküvisi - Doğal Maya

Amerikan Bisküvisi

Amerikan Bisküvisi
Ürün Detay

Kahvaltıda İpek için biraz domates dilimledim. Direk ben domates sevmem deyip reddetti. Sesimi çıkarmadım ertesi gün bu sefer küçük kiraz domateslerden yıkayıp tabağına koydum. Anneee ben domates yemiyorum, sevmem dedi. Ben gayet sakin ama Annecim bu domates farklı bu cherry domates yani kiraz domates bak minik minik senin gibi dedim. Baktı, kokladı, kafasına yattı, sonra da bir güzel yedi. Hatta ertesi hafta pazarda Anne bu kiraz domateslerden bol bol al ben çok seviyorum diyerek olaya ayrı bir renk kattı.

Aslında yok bizim de farkımız. Hadi O çocuk kanıyor, ya biz? Biz yetişkinler de aslında hiç farklı değiliz. Bizde maalesef her konuda görselliğe önem veriyoruz. İçerik görüntünün yanında solda sıfır kalıyor. Tüm fırınlar, pastaneler, şeker dükkanları, nasılda cazibeli, al benili. Görünce kendimizi kaybediyoruz. İçindekiler, kullanılan malzemeler satın almadan hangimizin aklına geliyor ama gelmeli. Etiket okumayı, seçici olmayı öğrenmeliyiz. Yoksa çocuklarımız nasıl öğrenecek?

Aşağıda İpek için yaptığım ekmekciklerin tarifini sizinlede paylaşmak istiyorum. Küçük küçük yaptım ki bir taneyi bitirebilsin. Artıp kalanı ziyan olmasın yada fazla yiyerek midesini gereksiz yere büyütmesin. Süsledim komik yüzler yaptım ki sabah sabah iştahı artsın. Gidip okuldaki sağlıksız ekmeklere saldırmasın. Yani aslında bende biraz göz boyadım. Ne yapayım zamana ve şartlara ayak uydurmak lazım :))

Beyaz peynirli mini mini ekmekcikler için malzemelerimiz:

– 500-600 gr. elenmiş tam buğday unu

– 200 gr. beyaz peynir

– 200 gr. tereyağı

– 3 dolu yemek kaşık ekşi ekmek mayası (ben San Francisco ekşi mayası kullandım.)

– 2 yumurta

– 1 tatlı kaşığı tuz

– 1 tatlı kaşığı şeker

– Yarım bardak kefir (yoksa koyu kıvamlı bir ayranda olabilir.)

Unu eleyip hazırlayın. Kefir ve un dışındaki tüm malzemeleri çırpma kâsesine koyup mikserin en yavaş modunda iyice karıştırın.

Tüm malzemeleriniz oda sıcaklığındaysa çok daha iyi sonuç alırsınız.

Tereyağının ve peynirin iyice ezildiğinden emin olduktan sonra yavaş yavaş un ve kefiri ilave edin. Hamur haznenin kenarlarına yapışmadan ayrılıncaya kadar un eklemeye devam edin. Hamur elinize yapışmayacak ama asla katı da olmayacak.

Sonra tezgaha alıp birazda elle yoğurun. Üstünü ıslak bez veya strech filmle kapatın ve ılık bir yerde 3 saat kadar mayalanmaya bırakın.

3 saat sonra bir kaç dakika daha yoğurun ve dilediğiniz büyüklükte toplar yaparak sıkışık bir şekilde tepsiye yerleştir. Üstlerine parmağınızla bastırın yani mühürleyin ve tepside bir yarım saat daha bekletin.

Bu arada fırınınızı 230 dereceye ısıtın. Tepsiyi fırına sürdüğünüzde 200 dereceye indirin 30-35 dakika pişirin.

Fırından çıkar çıkmaz üzerine spreyle veya elinizle su serperek biraz kepek yada tam buğday unu eleyin. Fazlasını üfleyerek uzaklaştırın ki yer gök batmasın.

Afiyet olsun.