Ekmek Makinasında Ekşi Mayalı Ekmek - Doğal Maya

Ekmek Makinasında Ekşi Mayalı Ekmek

Ekmek Makinasında Ekşi Mayalı Ekmek
Ürün Detay

Evde ekmek yapmanın en kolay yollarından biridir, makine ile ekmek yapmak. Eliniz hamura değmez ekmeğiniz hiç zahmetsizce pişer. Siz malzemeleri koyarsınız o karar mayalar pişirir ve nihai ürün hazır olunca size haber verir.

Ben ekmek makinası hiç almadım. Normal fırında kendi kontrolümde pişirmeyi tercih ediyorum ama Annem arada kullanır. Yoğunluk düzeyine göre makinede yada çoğu zaman normal fırında ama mutlaka ekmeğini evde yapar.

Makine haznelerinde kullanılan yapışmaz teflon kaplı yüzeylerden oldum olası tedirgin olurum. Bana çok sağlıklı gelmiyor yinede bir arkadaşım ekşi maya kullanmayı çok istediğini ama ekmeği makinede yapmak istediğini söyleyince Annemin makinesinde bir kaç deneme yaptım.

Şayet sizde ekmek makinesinde ekşi mayalı ekmek yapmak isterseniz bizim tekniğimizi kullanabilirsiniz.

Hazırlık

Ekşi mayanızı buzdolabında saklıyorsanız birgün önceden çıkarıp 8-12 saat ara ile iki yada üç kez besleyip son beslemeden 2-3 saat sonra mayanız en aktif haldeyken ekmeğinizi pişirirseniz mükemmel oluyor.

Yok ben o kadar sabırlı değilim diyorsanız buzdolabından çıkarıp oda sıcaklığına gelince bir kez besleyin kabarcıklandığında ki bu beslemeden 2-3 saat sonra olacaktır ekmeğinizi pişirebilirsiniz. Bu şekilde de gayet tatmin edici bir sonuç elde edeceksiniz.

Malzemeler

3 su bardağı tam buğday unu
3 tahta yemek kaşığı dolu dolu aktif ekşi hamur mayası
1,5 su bardağı su
1 çorba kaşığı sıvı yağ
1 tatlı kaşığı tuz

İkinci karım için

1/3 su bardağı su
3 yemek kaşığı dolu dolu tam buğday unu

Yapılışı

1- Ekmek makinenizin marka ve modeline göre değişir ama biz normal ekmek pişirme modunda ve orta sıcaklık ayarında pişirmeyi seçtik.
2- İlk önce malzemeleri koyup makineyi çalıştırın ilk karımı yapıp mayalanmaya geçtiğinde makineyi kapatın ve bir saat mayalanmasını bekleyin.
3- Bir saat sonra ikinci karım için gerekli un ve suyu ilave ederek makinenizi baştan başlatın ve kendi programında ekmeğinizi pişirin.

Afiyet olsun.