Tam Buğday Unundan Boza - Doğal Maya

Tam Buğday Unundan Boza

Tam Buğday Unundan Boza
Ürün Detay

Bozanın genellikle bulgurdan, darıdan yapılan tariflerine alışkınız ama direk undan yapılanlarda var. Üstelik yapımı çok kolay diğerlerini süzgeçten geçirmek gerekirken bunda pişiriyorsun bitiyor. İlk olarak un dekstrinleştirmek için kavrulur yani içinde bulunan karbonhidratların büyük bir molekülü olan nişasta küçük moleküllere bölünür. Dekstrinler özellikle çocukların sindirim sistemleri için çok uygundur. Üstüne birde bozanın faydaları eklenince özellikle büyük küçük herkes için tam bir öğün haline geliyor.

Malzemeler:

1 su bardağı tam buğday unu

1 su bardağı toz şeker

5 su bardağı su

1/2 su bardağı boza mayası

Yapılışı:

Unu tencerede kısık ateşte sürekli karıştırarak kavurun. Dikkat edin yanmasın. Soğuduktan sonra toz şekeri ve suyu ilave edip pişirin. Koyulaşıp kabarcıklar çıkmaya başlayınca kapatın ve cam kapaklı bir kaba alıp soğumasını bekleyin. Şayet kıvamı koyuysa biraz daha su ilave edebilirsiniz. Oda sıcaklığına gelince yarım su bardağı boza mayası koyarak mayalayın. Buzdolabında, hava çok soğuk değilse balkonda veya balkon kapısının önünde içerde, mayalanmaya bırakın. Ağzı kapalı olsun ama çok az hava da alabilsin. 1-2 gün mayalandıktan sonra tadı hoşunuza giden ekşilikte olduğunda servis edin.

Bir sonraki bozanız için maya ayırmayı sakın unutmayın.

Bu arada ben biraz koyu kıvamlı yapıyorum, üstünü de fındık , fıstık, tarçınla, süsleyip kaselerde ikram ediyorum. Kızım için sağlıklı bir puding. Un kavrulduğu için nişastası yıkılmış. Şeker bakterilerce önceden sindirilmiş böylece zararı en aza inmiş. Fermente olup besin değerleri de artmış. Bundan daha iyi ve sağlıklı puding mi olur?

Afiyet Olsun.