Lakto-Fermente Bebek Havuçlar - Doğal Maya

Lakto-Fermente Bebek Havuçlar

Lakto-Fermente Bebek Havuçlar
Ürün Detay

Sonbaharın ilk günlerinde bolca Pazar tezgahlarını süslüyor turşuluk malzemeler ama ben turşuyu her mevsim azar azar kurup hemen tüketmeyi seviyorum. Reçelde de aynı felsefeye sahibim. Bizim ön bahçede meyve ağaçlarımız arka bahçemizde bostanımız yok ki bir dönem bol bol mahsul versin bizde bozulmasın diye, turşu yapalım, reçel yapalım. Kış hazırlığı yapalım. Sonuçta ben her şeyi pazardan satın alıyorum ve her mevsim turşu kuracak da reçel yapacak da değişik malzemeler var.

Her dönem bol olan meyvelerden birer ikişer kavanoz reçel yaparım. Zaten biz çekirdek aileyiz ne reçel turşu tüketebiliriz ki, kavanoz kavanoz dizeyim. Bir de nerde o kadar vakit. Vakit nakit. Pratik olmak lazım.

Bu turşu kurma meselesi de öyle. Evler zaten artık çok sıcak. Hemen her yer aynı ısıda. Eskisi gibi soğuk kilerler, depolar yok ki küplerce turşuyu depolayabilelim. Her şeyi buzdolabında ya da balkonda saklamak da çok pratik olmuyor. Ben de azar azar yapıp bittikçe yenisini yapıyorum. Mesela yazın çilek, sonbaharda kızılcık, kışınsa ayva reçeli ev halkının favorisi.

Sonbaharda tazecik çıkan bebek havuçları da hem öyle çıtır çıtır hem de turşu olarak yemek bizim favorimiz. Bu havuçları daha hiç büyümeden minicikken çıkarıp, yeşil yaprakları ve sapları ile birlikte satıyorlar. Çocuklarda bu sapları koparmadan, havuçları soymadan, ellerine alıp kemire kemire geziyorlar tıpkı minik tavşanlar gibi.

İşte bu küçük havuçlardan bütün bütün kurulan turşularda ayrı bir lezzetli ve görsel olarak da çok dikkat çekici oluyor. Biz ailecek yemekte değil de sonrasında televizyon seyrederken ya da arkadaşlarla sohbette kemirmeyi tercih ediyoruz. Böylece bizim kız da cips yerine lakto fermente sebze yemiş oluyor. Yazdan kışa geçerken bağışıklığı kuvvetli tutmanın eğlenceli yollarından biri yani. Yeri gelmişken söyleyeyim. Mevsim geçişinde kendinizi biraz kırgın, hasta olacak gibi hissederseniz hemen bu turşunun suyundan 1-2 gün yemeklerden önce aç karnına için, değme multi-vitamine taş çıkarır. Kısa zamanda daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

Malzemeler:

1 kg. bebek havuç

7-8 adet cherry domates yeşil kırmızı karışık

7-8 diş sarımsak

1 çay kaşığı yaprak yeşil çay

1-1,5 yemek kaşığı kaya tuzu

½ litre doğal kaynak suyu

1 fincan süt kefirinın sarı suyu (1 fincan kombu çayı ya da su kefiri de kullanabilirsiniz.)