Fermente Bal ve Limonlu Kış Çayı - Doğal Maya

Fermente Bal ve Limonlu Kış Çayı

Fermente Bal ve Limonlu Kış Çayı
Ürün Detay

İpek kreşe başlayana kadar neredeyse hiç hasta olmadı, hiç antibiyotik kullanmadı ama geçen sene ilk defa kreşe adım attı ve bingo. Her cins mikropla tanıştı. Bir hastalık bitti diğeri başladı. Bazıları ağır, pek çoğu hafif ama neredeyse hiç ara vermedi.

Doktoruna şikayet ettiğimde bana biraz da şakayla karışık enteresan bir şey söyledi. “Bir de şu açıdan bak hastalanmadığı takdirde lösemiye yakalanma riski artar.” “Nasıl yani, demişim”. ” E işte çocuk güçleniyor, bağışıklığı kuvvetleniyor, senin yapman gereken Onu güçlü tutmak yoksa mikroplardan aşırı korumak değil.”

Bu noktada benim kendime ket vurma dönemim başladı. İpek elini her yere sürdü, ağzına götürdü, hatta bazı yerleri yaladı. Midem bulansa da, birazda eşimin zorlamasıyla, kendimi durdurabildiğim kadar bunlara göz yumdum. Biz onu sadece doğru ve zamanında beslemeye çalışarak, bu en zor yılı atlattık. Şimdi ikinci sonbahar-kış dönemimiz başlıyor ama bu sene maratona daha iyi hazırız. Bunlardan biride soğuk algınlığı ve gribe karşı kış çayımız.

İçinde bulunduğumuz aylar en zor dönem. Herkes hapşırıyor, ellerde mendil, burunlar tıkalı. Hepimiz her gün işe, okula, alışverişe gidiyoruz ve bulaşıyor. Bu çay bulaşmayı engellemez ama semptomları ilaçsız azaltmak için birebir. Üstelik kış geceleri içimizi ısıtmak içinde harika.

 

Fermente bal limon.

Malzemeler;

Küçük bir kavanoz. 2 adet organik limon. (Mutlaka mumsuz olmalı), Organik bal.

Yapılışı;

Limonları küçük küçük dilimleyip kavanoza koyun. Üstünü tamamen balla doldurup ağzını sıkıca kapatın. Oda sıcaklığında 2-3 gün bekletin. Sonra bitene kadar buzdolabında saklayın.

 

Kış Çayı

1 tutam ıhlamur

1 dal adaçayı

1 ince dilim taze zencefil

1 adet çubuk tarçın

Kaynar suya atıp 3-4 dakika demledikten sonra içine fermente bal limonun suyundan ve limonundan bir iki tatlı kaşığı ilave ederek sıcak için.