Dünya üzerinde yapımı en kolay yoğurt: Finli Viili | Doğal Maya

Dünya üzerinde yapımı en kolay yoğurt: Finli Viili

Dünya üzerinde yapımı en kolay yoğurt: Finli Viili
Ürün Detay

Ben size Viili’yi tanıtmak istiyorum. Viili her ne kadar kökleri İsveç’den olsada Finli bir yoğurt. İsveççe Fillia da deniyor. Şimdi diyeceksiniz ki Fin yoğurdu da ne? Yoğurt yoğurt işte bizim bildiğimiz. Aslında bende öyle sanıyordum ama öyle değilmiş. Yoğurtlar mayalamakta kullanılan bakteri kültürlerine göre oldukça değişik olabiliyor. Çeşit çeşit yoğurt var. Temelde mayalanma sürelerine ve mayalanma sıcaklığına göre ikiye ayrılıyorlar. Bir grup yoğurt kültürü sıcağa yakın ılık sütü severken diğeri oda sıcaklığında hatta soğuk olanı tercih ediyor. Sıcak süt sevenlere termofilik soğuk süt sevenlere mezofilik deniyor. İşte bizim geleneksel Türk yoğurdu termofilik ama Viili mezofilik.

İşte burada benim en sevdiğim nokta ortaya çıkıyor. Eğer elinizde bir Viili kültürünüz varsa, marketten pastorize sütü alıyorsunuz, eve geliyorsunuz, Gelirken sütünüz yolda zaten ılınıyor. Hemen temiz bir kavanoza Viiliden koyup, karıştırıp 24 saat mutfakta unutuyorsunuz. Hiçbir şey yapmadan sadece mayayı koyup karıştırıyorsunuz ve 1 gün sonra dolaba koyup birkaç saat dinlendirince taze ev yapımı yoğurdunuz hazır oluyor.

Evde yoğurt yaparken en zor kısmı ısıtırsın çok sıcak olur, beklersin bu sefer unutursun, bir bakmışsın soğumuş. Sıcak mayalarsan ekşir, pütürcüklenir, soğuk mayalarsan tutmaz. Sütü taşırırsın etraf batar. Yok viilide böyle bir dert yok.

Hani yemek tariflerinde yazarya yapım zorluk derecesi işte viilinin ki sıfır. Çocuklar bile yapabilir. Özel malzeme hazırlık vesaire hiç birşey gerekmiyor.

O da aynı bizim bildiğimiz yoğurt gibi probiyotik, çok faydalı tadı yumuşak, tatlı ekşi arası, dokusu bal kıvamlı akışkan krem gibi. Kuzey kültüründe çok yaygın. Finlandiya’da pek çok ailenin 100 yıldan eski bir süredir korudukları kendi mayaları var. Bir kere Viili kültürü edindiniz mi yıllarca kullanıyorsunuz.

Bazı kültürlerde yoğurt deyince akla tatlı bir yiyecek gelirken Finliler için de biz Türkler gibi aslında tuzlu bir yiyecek. Yine de genellikle dondurulmuş tüketiyorlar.

Viili dondurulmuş yoğurt olarak çeşitli meyve ve tatlandırıcılarla harika bir dondurma alternatifi oluyor. Zaten yoğurt olarak bildiğimiz herşeyde kullanabiliyorsunuz. Bir de sadece sütü değil pastörize kremayı da mayalayarak, bir çeşit ekşi krema yapabiliyorsunuz. Bu krema çorbalara, soslara ve yemeklere çok yakışıyor.

Viili’yi yapması kadar saklaması da çok kolay. Yaptığınız Viili yoğurttan saklayarak bir sonraki partiyi mayalıyorsunuz. Oran 1 çorba kaşığı Viili’ye 1 bardak süt. Daha katı isterseniz sütü azaltabilirsiniz. Mutfağın sıcak ama direk güneş görmeyen yeri en uygun mayalama alanı oluyor. Mayanızı 7 günde bir yenilemeniz gerekli 14 güne kadar buzdolabında yaşıyorlar ama güçleri azalıyor.

Ben öyle her 7 günde bir mayalayamam derseniz de hiç problem değil. Buz kalıplarında dondurun 6 aya kadar saklayabilirsiniz. Hatta bu viiliden buz küplerini süt tozu dolu torbalarda buzlukta çok daha uzun süre unutabilirsiniz. Buzluktan çıkarıp oda sıcaklığındaki süte atın eriyene kadar bekleyip bir iki kere tahta kaşıkla karıştırın tamam. Bir gün sonra Viili hazır ama yemeden 6-8 saat buzdolabında dinlenecek.

Yada kurutun unutun. Bir parça yağlı kağıt üzerine döküp temiz sakin bir yerde kurutursanız oda sıcaklığında yada buzdolabında aylarca kalıyor. Amerika’ya göç ederken pek çok Finli aile Viili kültürlerini kurutup yanlarına almış ve yerleşince tekrar kullanmışlar. Bugün hala aynı kültürü kullanan aileler var.

Ben Viili’yi çok pratik ve sağlıklı buldum. Tam çalışan az zamanı olanlara göre. Sağlıklı beslenmek yoğurdun tüm faydalarından yararlanmak isteyen ama çok da uğraşmak istemeyenler için harika.

Makineye gerek yok, malzemeye gerek yok. Pastörize süt ve maya birde kap işte Viili hazır.

Afiyet olsun.