Biraz da terminoloji | Doğal Maya

Biraz da terminoloji

Biraz da terminoloji
Ürün Detay

Sürekli duyduğumuz hatta bazende kullandığımız aslında az çok hepimizin de bildiği probiyotik, prebiyotik, simbiyotik ve antioksidan kelimelerinin ne anlama geldiğini bir kez de ben anlatayım dedim. Size mayalı ürünler, fermente içecekler tanıtırken bu terminolojiyi açıklamamak olmazdı.
Önce Probiyotik…

PROBİYOTİKLER

Probiyotikler aslında vücudumuza faydalı, yardımcı, canlı organizmalar, genelliklede bakterilerdir. Bir yiyeceğin probiyotik olması için tüketildiği sırada içindeki bakterilerin canlı olması şarttır. Böyle oluncada market raflarındaki uzun ömürlü pek çok yiyecek içecek probiyotik olamamaktadır.

Aslında bakteri dediğimizde bir çırpıda aklımıza hastalık yapan mikroplar gelsede bunlar dost olanlar. Probiyotikler yendiğinde midede sindirilmeden bağırsaklara geçer ve ilk evvela orada bulunan zararlı bakterilere savaş açıp yok eder daha sonrada sağlıklı olanları kolonileştirir.

Vücudumuza yerleşen bu dost bakteriler yaşayacak ılık bir evi vücudumuzda bulurken bağışıklık sistemimizi güçlendirip kötü mikroplarla savaşmakta bize yardımcı olurlar.

Elbette probiyotiklerin kullanımı ömür boyu sağlıklı kalmayı garantilemese de enfeksiyonları önlemede çok başarılıdır. Sindirimizi düzenler. İshali, spastik kolonu önler. Harvard Üniversitesinin bir çalışmasına göre özellikle idrar yolu ve genital sistem için çok önemlidir. Sistitten ve genital mantardan korur. Kolon mide kanserlerinde önleyicidir. Çocukluk egzamasını giderir. Grip nezle etkilerini azaltır. Güzel bir cilt,saçlar ve tırnaklar için gereklidir. Laktoz alerjisi olanlar bile probiyotik süt ürünlerini kolayca tüketebilir.

Fermente sebze ve meyveler, turşu, fermente içecekler Kombu çayı ve su kefiri, yoğurt ve süt kefiri probiyotiktir.

PREBİYOTİKLER

Probiyotikler vücudumuza faydalı bakteri florasını yerleştirirken prebiyotikler bu bakterilerin yaşamaları için gereken enerjiyi sağlarlar.

Prebiyotikler sindirilmeden direk kolona geçerler. Bir yiyeceğin prebiyotik olması için sindirilmeden kolona ulaşabilmesi gerekir.

Prebiyotikler bağışıklık sistemini güçlendirir. Antibiyotik kullanımından kaynaklanan ishali önler. Seyahat ishaline karşı koruyucudur. Kalsiyum ve magnezyum emilimini arttırır. Trigliseriti düşürür.

Yeşil yapraklı sebzeler. Bazı meyveler; kayısı, muz çilek gibi. Soğan, sarımsak, bal ve en çok tam buğday unu, tam buğdaydan yapılma ekmek ve süt ürünleri prebiyotiktir.

SİMBİYOTİKLER :

Simbiyotikler, probiyotiklerin yani canlı bakterilerin ve prebiyotiklerin yani onların enerji kaynaklarının bir arada bulunduğu yiyeceklerdir. Sinbiyotikler faydayı ikiye katlar. Probiyotiklerin yaşamasını ve vücuda yerleşmesini kolaylaştırır.

Tek başına probiyotikler genellikle diğer bakterilerle savaşırken, düşük Ph düzeyinden yada diğer nedenlerle ayakta kalmakta zorlanırken, simbiyotikler hem probiyotik hem prebiyotik olduğu için kolayca yaşama şansı bulurlar.

Ev yapımı Yoğurt, su kefiri, süt kefiri, kombu çayı simbiyotiktir.

ANTİOKSİDANLAR

Antioksindanlar hücrelerimizi serbest radikallerin verdiği zararlardan koruyan maddelerdir. Serbest radikaller ise çeşitli kimyasallardan, çevresel kirlilikten, radyasyon ve sigara kullanımından kaynaklanan zararlı maddelerdir.

Selenyum, A Vitamini, E ve C Vitamini, likopen, lütein en bilinen antioksidanlardır.

Antioksidanlar kalp sağlığı için çok önemlidir. Enfeksiyonları azaltır. Kanserin önlenmesinde yardımcıdır.

En çok taze sebze ve meyvelerde, fındık, baklagil ve tam buğdaydan yapılma ekmekte bulunur.

Hipokrat daha M.Ö. 400 lerde “Bütün hastalıklar bağırsakta başlar. Bağırsaklar hasta ise vücudun geri kalanı da hastadır” demiştir. Sağlıklı yaşlanabilmek, hastalıklara karşı dirençli olup üstüne bir de güzel görünebilmek elimizde. Yaşam tarzımızda ve günlük beslenmemizde ufak değişiklerle bunu kolayca sağlayabiliriz.

Ekmek seçimlerimizi tam buğday unundan ekşi maya ile yapılmış olanlardan seçersek, evde yapılmış kefir, yoğurt ve diğer fermente ürünlerden her gün en az üç porsiyon tüketebilirsek. Taze sebze ve meyveleri pasta ve çöreklere kızartmalara tercih edersek belki daha uzun yaşamayız ama daha kaliteli yaşayacağımız kesin. Sigara ve alkolden uzak durarak, gün aşırı spor yaparak torunlarımızda bahçede top oynayabilir hastaneler yerine günlerimizi sevdiklerinizle geçirebiliriz.

Sağlıkla kalın.