Neden Mayaköy Ekmekleri 75 kuruş OLAMAZ - Doğal Maya

Neden Mayaköy Ekmekleri 75 kuruş OLAMAZ

Neden Mayaköy Ekmekleri 75 kuruş OLAMAZ
Ürün Detay

Müşterilerimiz ekmeklerimizin mali değerlerini yani fiyatlarını diğer ekmeklerle karşılaştırmaktalar. Haklılar ben de bir tüketici olarak aldığım her ürünün parasını, kalitesini ve benzerleriyle olan fiyatlarını karşılaştırır tercihimi ona göre yaparım.

Bilinçli her tüketici satın aldığı ürünü kar zarar hesabına göre tercih eder. Bizim Mayaköy ekmekleri de elbette bu analizden nasibini almalı.

Fiyat konusunu ele aldığımızda iktisatçı olmaya lüzum yok önce maliyetlere bakmak gerekli. En baştan başlayalım;

1-      Bizim ekmeklerde kullanılan unların buğdayları organik tarım yapılan bölgelerde sertifikalı,  yerli tohum kullanılarak üretilen, böcek, ot ilacı ve benzeri kimyasallar kullanılmadan üretilen buğdaylardan. Üstelik bu buğdaylar taş değirmenlerde öğütülerek unun doğallığı, kalitesi ve yapısı korunmakta elbette bu da un maliyetini ciddi oranda yükseltmekte. Tahmin edersiniz ki iyi malzeme kullanmazsanız iyi ürün elde edemezsiniz. Biz büyük karlar peşinde değiliz amacımız yola çıkış nedenimiz sağlıklı bir alternatife hepimiz ihtiyacı olması, hep söylediğimiz slogan biz evladımıza yedirmediğimizi kimseye yedirmeyiz. Bu sebeple de bulabildiğimiz en iyi, kalitesine oranla da en ekonomik hammaddeyi satın alıyoruz.

2-       Hamurlar 1,5 günlük sürede ekmek haline gelmekte ve tek tek elle işlenmektedir. Bu üretim tekniği bize sağlıklı, probiyotik ve doğal ekmekler yapmamızı sağlamakta. Ne kadar çabuk o kadar basit ürün. Aslında sonunda iyi bir iş çıkarmak isteyen herkes bilir iyi şeyler emek ister, özen ister. Sonunda fermente olmuş, sağlıklı, aynı zamanda da iyi pişmiş, lezzetli bir ürün çıkartmak ve en önemlisi bunu bir kalite standardına oturtmak çok fazla emek, özen ve iyi eğitilmiş yüksek kalitede personel gerektirir. Bu da maliyetleri direk arttırır. Biz insan sağlığı için yola çıktık bunu yaparken de kaliteden asla ödün vermeyeceğimizi tüketicilerimize söz verdik. Düşünün en iyi yaptığınız yemek bile her defasında aynı lezzette olmaz, bunu sağlamak hiç kolay değildir. Endüstriyel üreticiler bunu katkılarla, koruyucularla, kıvam arttırıcılarla, yüksek teknoloji ile kolayca yaparlar ve de maliyetleri gayet uygun olur. Oysa Mayaköy’de olay doğaya ve insana bağlıdır. Kimyasallara değil. Doğa değişir, hava nem değişir, ekmek değişir. Mayanız kışın ayrı kabarır, yazın ayrı kabarır. Personelinizi eğitmek öğretmek zorundasınızdır. Sıradan işçi kullanamazsınız. Hepsi iyi eğitimli ve hijyene sıkı sıkıya bağlı olmalıdır. Biz önce kendimize, sonra bize güvenenlere söz verdik. Mayaköy adını duydukları zaman emin olsunlar ki tüm ürünlerimiz evlerinde ki hijyen şartlarında üretilmekte.

3-      Unutmayın ki endüstriyel ekmeklerde maliyetleri düşürebilmek için çok kısa sürelerde binlerce hatta milyonlarca ekmek üretilmektedir. Süreyi kısaltabilmek, üretimi hızlandırmak, bozulmayı önlemek içinde sürekli kimyasallar kullanılmaktadır. Bunlar paketli endüstriyel ekmeklerde maliyetleri düşürmekte raf ömürlerini uzatabildiği kadar uzatmaktadır ama ne pahasına sağlığımız, hatta damağımız pahasına.  Bu şekilde üretim yapılan ekmekleri adı ekmektir ama anneannelerimizin ve dedelerimizin yediği ekmekle alakası yoktur. Elbette sürekli medyada da ekmek zararlı mı konusu işlenir. Büyük üreticileri kızdırmamak düşman kazanmamak için isim verilmez toptan yasaklanır. Bu kötü yemeyin denir, toptan kestirilir atılır. Kurtulunur.

4-      Mayaköy ürünlerine ödenen her kuruş çöpe gitmez. Her gün atılan ekmek miktarıyla yaklaşık 4 milyon kişinin günlük ekmek ihtiyacı karşılanabiliyormuş. Bunu ben değil TMO söylüyor. Evet başta göreceli olarak daha çok ödüyorsunuz ama Mayaköy ekmekleri son kırıntısına kadar yenebiliyor. Zaten ekşi maya doğası gereği geç bayatlıyor. Fırından aldığınız ekmek suni olarak kabartılmış, şişirilmiş, yumuşacık ama bir o kadar da hızla bayatlıyor. Hatta kayış gibi oluyor. Üstelik değerlendirmeye bile imkan kalmıyor. Direk çöpe gidip israf oluyor. Yani paranızı sokağa atıyorsunuz. Üstüne üstelik bir de sağlıksız. Bu maliyeti hesaba katmıyorum, çünkü değeri ölçülemez.

5-      Mayaköy ekmekleri doyurucudur. Glisemik endeksi ve kalorisi düşüktür. Az yersiniz doyarsanız. Çok yiyip açıkmazsınız. Diyet ürünlerden daha diyettir. Yani bir yandan yemek için bir yandan da aldığınız kilolardan kurtulmak için para harcamanız gerekmez.

Evet Mayaköy ürünleri göreceli olarak diğer endüstriyel ürünlerden farklı ama bizim amacımız, çok karlar elde etmek, çok satışlar yapmak, dünyaya yayılmak değil. Bizim amacımız ulaşabildiğimiz her kişiye, ulaşabilecekleri en kaliteli, en sağlıklı, en geleneksel ekmeği sunmak. Bunu yaparken de asla kaliteden lezzetten ödün vermemek. Bize güvenenleri asla yarı yolda bırakmamak.  Biz kızımızı beslemek için çıktığımız yolda biraz daha geniş düşünüp sağlıklı nesiller için savaşıyoruz. Bu amaçtan da asla ödün vermek istemiyoruz.

Sağlıkla kalın.