Süt Kefiri Mayalarının Saklanması - Doğal Maya

Süt Kefiri Mayalarının Saklanması

Süt Kefiri Mayalarının Saklanması
Ürün Detay

Süt kefiri mayalarınızın da şayet uygun koşulları sağlayamazsanız öleceklerini aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Ama şartları çok kolaydır.

Süt kefiri mayalarınızı en iyi yine sütün içinde saklayabilirsiniz.

Kısa süreli saklama:
Şayet içemeyeceğiniz kadar çok kefiriniz varsa veya biraz ara vermek isterseniz küçük bir kapta süt veya içme suyu içinde buzdolabında kolaylıkla saklayabilirsiniz. Çıkardığınızda önce az bir miktar süt içinde oda sıcaklığında 24 saat bekletin ve izleyin. Eğer mayalanmada sorun yoksa bir sonrakini daha çok süt ile yapabilirsiniz. Beklettiğiniz süre uzunsa bir kaç gün hep az miktar sütle mayalayıp süzün. Elbette içebilirsiniz. Sütte yavaşta olsa çalışmaya devam ederler ve kısa sürede kendilerini toparlayıp çoğalmaya da başlarlar.

Süt kefiri mayalarınızı buzdolabında kapalı küçük bir kapta suda da bekletebilirsiniz. Hiç çalışmayıp öylece bekleyeceklerdir. Önce içme suyu ile iyice durulamanız gerekir. Suda sütte olduğundan daha kısa süre kalırlar ve aktivasyonları da daha yavaş olur.

Uzun süreli saklama:

Süt kefiri mayalarınızı içme suyuyla duruladıktan sonra kağıt havlu ile kurulayıp ya süt tozunun içinde ya da sadece ağzı kapalı bir buzdolabı poşeti içerisinde derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Tekrar kullanmak içinse önce buzdolabında çözülmeye bırakacaksınız daha sonra az bir miktar süte koyarak 24 saat oda sıcaklığında mayalanmaya bırakıcaksınız. 3-15 gün her 24 saatte bir mayalama yapmanız gerekecektir. Dondurucuda kaldığı süreye bağlı olarak üç gün içinde veya en geç on beş gün içinde eski kuvvetlerine kavuşacaklardır. İlk üç mayalamayı çok az süt içinde yaparak dökmemizde fayda var. Diğerlerini normal miktarda yaparak tüketebilirsiniz. 15 gün içinde eski metabolizmalarına kavuşarak canlanacak büyüyüp çoğalabilecekler.

Süt kefiri mayalarınızı kurutabilirsiniz. Uzun süreli saklamak için mayaları önce içme suyu ile bir kabın içinde yıkayıp sonra nazikçe kağıt havlu ile kurulayıp yine kağıt havlu içinde havadar bir yerde kurumaya bırakabilirsiniz. Hava koşullarına göre 3-5 gün içinde kuruyup gerçek büyüklüklerinin yarısına ineceklerdir. Renkleri de beyazdan sarımtırak bir turuncu olacaktır. Bir kağıt zarf içinde havadar ve serin bir yerde 6 ay kadar saklanabilirler. Tekrar canlandırmak için önce bir kaç saat soğuk içme suyunda bekletip eski şekillerini almasını sağlayın. Sonra az miktar süt ile 24 saat mayalayıp bekletin. Üç gün az miktar sütü mayalayıp süzün dökün. Üç günden sonra normal miktarda mayalayıp tüketebilirsiniz. 1-2 haftada gerçek kuvvetlerine kavuşur 3 hafta sonrada çoğalmaya başlarlar.