Süt kefiri hakkında en çok merak edilenler - Doğal Maya

Süt kefiri hakkında en çok merak edilenler

Süt kefiri hakkında en çok merak edilenler
Ürün Detay

Süt Kefiri neden sağlıklıdır?

Tarih boyunca bolca tüketilen bu güzel içecek pek çok hastalığın tedavi ve önlenmesinde modern tıbba yardımcıdır. İçinde pek çok değerli enzim, kolayca sindirilebilen protein, vitamin ve mineraller barındırır.

Laktoz alerjisi olanlarca bile kolayca tüketilebilir. Kefirin içindeki bakteri ve mantarlar süt şekeri olan laktozu sindiren laktaz enzimi üretir. Böylece sütün içindeki laktoz, şekerin daha basit formlarına dönüşerek hem kendi kolay sindirilebilen bir besine dönüşür hem de içindeki ekstra enzimlerle sindirimi kolaylaştıran bir gıda halini alır. Haliyle ek gıdaya yeni başlayan bebekler ve yaşlılar için ideal bir protein ve kalsiyum deposudur.

Kefir sağlıklıdır çünkü simbiyotik yani hem probiyotik hem de prebiyotik bir gıdadır. Vücudunuza milyonlarca faydalı bakteri ve mantar sağlar. Gizli organ da denilen vücudumuzdaki bakteri florası bizim sadece sindirimimizi düzenlemez. Aldığımız besinlerdeki vitamin ve mineralleri sentezlememize ve bağışıklık sistemimizin güçlenmesine de yardımcı olur. Bu dost bakteri ve mantarla vücudumuzun zararlı virüs, mantar ve bakterilerle savaş kabiliyeti artar.

Son yıllarda yapılan bazı çalışmalara göre süt kefiri antimutajendir. Kanseri önleyen gıdalar arasında adı geçer. Serbest radikallerin yönetimini sağlar. İçindeki B Vitaminleri ve folik asit fermentasyon süresi arttıkça artar. Hatta bazı kişiler mayaları süzdükten sonra bir gün daha bekleterek tüketmeyi bu yüzden daha fazla tercih eder.

Kan basıncını ve kolesterolü düşürür. İçinde bulunan faydalı mantar kolonileri mantar hastalığının tedavisinde yardımcıdır. Sadece aktif ülser yarası olanlarca dikkatle tüketilmesi gerekir, bunun dışında hemen hemen herkes tarafından kolaylıkla içilebilir.

Sonuçta kefir her derde deva bir ölümsüzlük iksiri değildir ama hazmı kolaylaştırdığı, sindirim sistemi hastalıklarını önlediği, mide ve kolon kanseri riskini azalttığı, grip nezle ve reflüye iyi geldiği bilinmektedir.

Neden geleneksel metotla yapılmış kefiri, hazır kefire tercih etmeliyiz?

Gerçek kefir yani probiyotik özelliği kesilmemiş kefir ancak ve ancak doğal kefir mayaları ile geleneksel metotla üretilebilmektedir. Ticari olarak raflarda yer alan kefirler maalesef geleneksel kefirden çok farklıdır.

Ticari olarak raflarda boy gösteren kefirlerde, tat ve dokusunu standartlaştırmak, raf ömrünü ve istikrarını sağlamak, üretim zorluklarını ortadan kaldırmak için toz kefir mayası kullanılmakta, canlı kefir mayası ile yapılmamaktadır.  Elbette büyük miktarlarda üretim yapan ve ticari kaygı taşıyan büyük işletmelerce canlı kefir mayalarının korunup yaşatılması oldukça zahmetli ve güçtür. Bu toz mayalar genellikle 7 ila 9 zincir probiyotik bakteri ve mantar varken ev yapımı kefirde 50 den fazla zincir mevcuttur. Yani geleneksel kefir ticari kefire oranla 7 kat daha fazla probiyotik yoğunluğa sahiptir.

Bir neden de geleneksel metotla yapılan kefirin marketlerde nispeten daha uzun süre bekleyen kefirlere oranla daha taze olmasıdır. Bu da probiyotik olarak yine daha zengin olduğu anlamına gelir, çünkü bazı bakteri ve mayalar belli süreler içinde zayıflar hatta yok olabilir.

Neden probiyotik takviyeler yerine kefir içmeliyiz?

Fermente tüm süt ürünlerine özellikle kefire fonksiyonel gıda ürünü denmektedir, çünkü içinde çok çeşitli enzimler, amino asitler, vitamin ve mineraller, milyonlarca aktif bakteri ve mantar vardır. Oysa probiyotik destek paketlerinde sadece seçilmiş bir veya birkaç çeşit kuvvetli bakteri bulunur. Üstelik mümkün olduğunca tam ve işlenmemiş ürün tüketmek insan vücudu açısından daha faydalıdır.