Su Kefiri Mayalarının Saklanması - Doğal Maya

Su Kefiri Mayalarının Saklanması

Su Kefiri Mayalarının Saklanması
Ürün Detay

Su Kefiri mayalarınızın korunup saklanması çok kolaydır. İstedikleri sadece şekerli sudur.

Kısa süreli saklama (iki aydan az bir süre):

Elinizde yeterli miktarda kefiriniz varsa veya biraz ara vermek isterseniz bir miktar şekerli su içinde iki aya kadar buzdolabında su kefiri mayalarınızı saklayabilirsiniz.
Tekrar kefir yapmak içinse buzdolabından çıkardığınız mayalarınızı yeni taze şekerli suya koyup 24 saat oda sıcaklığında bekletin. Ilk partiyi az bir miktar şekerli su ile yapın çünkü içmeyip dökeceksiniz. Tekrar mayaladığınızda yavaş yavaş miktarı arttırarak eski orijinal miktarına kadar çoğaltın. Her 24-72 saatte bir yenileyin dolapta kaldıkları süreye göre 2-10 gün içinde mayalarınızın metabolizmaları normale dönüp tekrar dengeli bir kefir yapacaklardır. İçmek için damak tadınıza güvenin hoşunuza giden partiden içmeye başlayın. En geç on gün içinde normalleşip çoğalmaya başlayacaklardır.

Uzun süreli saklama (iki aydan uzun süre):

Derin dondurucuda saklama :
Derin dondurucuda saklamak için su kefiri mayalarınızı önce soğuk içme suyuyla durulmayıp, kağıt havlu ile kurulayın. Sonra küçük bir kapta şekerin içine gömün. Bu şekilde derin dondurucuda uzun süre saklayabilirsiniz. Altı ayı geçtikten sonra riskli. Derin dondurucudan çıkardıktan sonra buzdolabının üst rafında çözdürüp az bir miktar şekerli suya koyun oda sıcaklığında 24-72 saat bekletip mayalandırın. Kefiri dökün. Bu işlemi az bir şekerli su ile bir kaç defa tekrar edin. 3-14 gün içinde kefir mayalarınız kendine gelerek dengeli bir içecek üretmeye başlayacaktır.

Kurutarak Saklama:
Su kefiri mayalarınızı soğuk içme suyu ile güzelce yıkayıp kağıt havlu ile kurulayın. Sonra yine kağıt havlu arasında veya üstüne tülbent bez girdiğiniz bir kapta kurumaya bırakın. Serin havadar ve karanlık bir ortamda 3-5 gün içinde kuruyacaklardır. Renkleri koyulaşıp, sertleşince ve büyüklükleri yarıya inince kağıt bir zarfa koyup yine serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Altı ay sorunsuz kalırlar.
Tekrar canlandırmak için önce bir kaç saat soğuk içme suyunda bekletin. Eski büyüklüklerine ve şekillerine kavuşunca normalde ne kadar şekerli su ile mayalıyorsanız o kadar miktarda suyun içine koyun. Oda sıcaklığında 24-72 saat bekletin. Bu kefiri dökün. Genelde 2-10 gün içinde metabolizmaları normale dönerek tekrar dengeli kefir üretmeye başlarlar. 3-12 hafta içinde çoğalırlar. Şayet bu süre zarfında hala sert kalır çoğalmazlarsa dökün, başınız sağolsun :)