Sağlık İksiri KEFİR - Doğal Maya

Sağlık İksiri KEFİR

Sağlık İksiri KEFİR
Ürün Detay

Kefir Türkçe bir kelimedir. Kökeni keyf, yani haz, keyif, kendi iyi hissetmektir. Bazı kaynaklara göre 2000 bazılarına göre 5000 yıldır bilinen sütün fermente haline denir. Kafkas dağlarında bulunup önce Rusya’ya oradan da tüm Dünya’ya yayılmıştır. Özellikle Avrupa ‘da Hazreti Muhammed’in Mayası, Muhammed Peygamberin İçeceği olarak da adlandırılır. Bununla ilgili destansı bilgiyi “Kefir’in Tarihçesi” yazımızda okuyabilirsiniz.

Kefir, oda sıcaklığındaki sütün kefir mayaları kullanılarak 1-3 gün fermente edilmesiyle ortaya çıkan bir içecektir. Yoğurdun daha akışkan haline benzer, tadı ekşimtırak, kokusu hoştur. Soğuk içilir ve içene ferahlık hissi verir. Yaz kış tüketilebilir.

Kefir mayaları sütün içindeki şekerle beslenerek sütü fermente ettiği için laktoz alerjisi olanlarca dahi güvenle tüketilebilir.

İçindeki faydalı bakteri ve mantarlar tarafından önceden sindirildiği için hazmı kolaylaşan süt, kefir haliyle bebek ve yaşlılarca da güvenle hiçbir rahatsızlık yaratmadan içilebilir.

Eşsiz bakteri ve mantar popülasyonuyla vücuttaki zararlı bakteri ve mantarlarla mücadele eden kefir, bağırsak florasını yenileyip insan sağlığına önemli katkılarda bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi, “Kefirle ilgili sıkça sorulan sorular” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Gerçek kefir yani probiyotik özelliği kesilmemiş kefir ancak ve ancak doğal kefir mayaları ile geleneksel metotla üretilebilmektedir. Ticari olarak raflarda yer alan kefirler maalesef geleneksel kefirden çok farklıdır. Bu konuda aydınlatıcı bilgi için ticari kefir ev yapımı kefir karşılaştırmamıza bakabilirsiniz.

Kefir mayaları tekrar tekrar kullanılabilen, sarımtırak rengi ve karnabahar çiçeklerine benzeyen görüntüsüyle eşsizdir. İyi baktığınız takdirde hayat boyu size harika bir içecek sağlayan bu mayalar aynı zamanda çoğalır ve gelişir.

Tarih boyunca bolca tüketilen bu güzel içecek pek çok hastalığın tedavi ve önlenmesinde modern tıbba yardımcıdır. Yapımı öyle kolaydır ki çocuklar bile yapabilir. Yoğurt gibi tuttu, tutmadı, ekşi oldu, sulu oldu, derdi yoktur.

Kefir mayaları defalarca kullanılabildiğinden oldukça da ekonomiktir. Öldürmezseniz ömür boyu kullanabilirsiniz. Kefir yapımını konuyla ilgili yazımızda bulabilirsiniz.