Fermente Bal - Doğal Maya

Fermente Bal

Fermente Bal
Ürün Detay

Bal insanoğlu tarafından binlerce yıldır tüketiliyor. Doğanın bize sunduğu en lezzetli, güçlü ve sağlıklı tatlandırıcı olmasının yanında, diğer yiyeceklerin de bozulmasını önleyen doğal bir koruyucu. Ama en ilginci nem ve sıcaklığın varlığıyla kendi kendine fermente olabilmesi.

Şayet bal herhangi bir ısıl işlem, pastörizasyon görmemiş doğal bir bal ise içinde bulunan enzimler, polenler zarar görmemiş olur ve bunlar alerjileri önler, sindirimi kolaylaştırır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Fermantasyon ise tüm bu faydaları artırır.

Afrika’da ki pek çok kabilenin sadece fermente bal tükettiği biliniyor. Bir balın fermente olabilmesi için içinde ki nem oranının en az %19 olması gerekiyor. Pek çok bal bu nem oranına sahip değil, bu yüzden fermente etmek için içine su veya meyve, sebze ilave etmek gerekli.

Balın kendisi fermente olabildiği gibi pek çok sebze ve meyveyi fermente ederken ilave lezzetlendirici ve koruyucu olarak da kullanılabiliyor.

Aslında pek çoklarına göre fermantasyon sırasında bal kullanmak yararlı bakteri ve mantarları öldürebilir. Bu görüş balın mikrop öldürücü özelliğinden yola çıkılarak ortaya konan bir yaklaşım. Ama bal suyla buluştuğunda bir şekilde bu antimikrobiyal özellik bozuluyor ve bal dost mantar ve bakterilere gelişecek güzel bir ortam ve besin sağlıyor. Sonunda da sizin geleneksel fermente ve ev yapımı ürünleriniz oluyor.

En iyisi siz kısa zamanda organik, ısıl işlem görmemiş en doğal bala ulaşıp, kendi fermentasyon deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Afiyet bal şeker olsun.