Soğuk Çorba | Doğal Maya

Soğuk Çorba

Soğuk Çorba
Ürün Detay

Biz Ailecek çorbayı çok severiz. Hele kışın çorbasız bir akşam yemeği düşünemeyiz. Fakat yazın sıcak günlerinde de çorba, pek gitmiyor doğrusu. Birde daha önce bir yazımda açıklamıştım yoğurdun tüm probiyotik özelliği kaynamayla yok oluyor. Bu yüzden yoğurt çorbası çok lezzetli olmasına rağmen ne yazık ki probiyotik değildir.

Ayrıca mantıda, dolmada, sebze yemeklerinde kullandığınız yoğurt da yemek çok sıcakken ilave edilmişse yine probiyotik özelliğini kaybeder. Hani her sağlıklı birey günde en az 2-3 porsiyon probiyotik gıda tüketmeli diyoruz ya; siz sakın mantıdaki çorbadaki yoğurdu porsiyondan saymayın. Kalsiyum yönünden uygun olsa da probiyotikliği zarar görmüştür.

Ama “Yaz Çorbası” ya da “Soğuk Çorba” bu iki handikabı ortadan kaldıran çok güzel bir seçenekmiş. Seçenekmiş diyorum, çünkü ben daha yeni farkına vardım. Kayınvalidemin yaptığı ve içelim diye verdiği Soğuk Çorba; zaten yoğurt çorbasına bayılan kızım başta olmak üzere, hepimiz tarafından kapışıldı ve anında bitti.

Bu çorba probiyotik, kalsiyum deposu, üstelik içindeki nohut ve buğday ile de çok doyurucu. Kilosuna dikkat edenler için iyi bir öğle yemeği. Yok ben doymam diyorsanız ara öğün olarak da tüketebilirsiniz. Ben yanında bir dilim çavdar ekmeği ile içtim, gayet yeterli bir öğün oldu.

Çorbada kullandığımız yoğurdun ev yapımı olması gerektiğini söylememe gerek yok herhalde ama süzme yoğurt olmasına da gerek yok. Yoğurdun koyu susuz kısmından alırsanız kıvamını kolayca ayarlayabilirsiniz.

Ben cacıkta da bu çorbada da kuru naneyi tercih ediyorum ama dilerseniz siz taze nane de kullanabilirsiniz. Hatta bir arkadaşım taze naneyi bütün olarak doğramadan içine koyup bekleterek yapıyormuş. Kokusu olmasına rağmen rengi bembeyaz ayran gibi kalıyormuş. Denenebilir.

Malzemeler:

3 su bardağı (600 gr.) yoğurt (koyu olabildiğince susuz kısmından)

1 su bardağı aşurelik buğday (bir gece önceden ıslatılmış)

1 çay bardağı haşlanmış nohut

1 çay kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı kuru nane

Yapılışı:

Ben nohutu önceden haşlar pilav ya da çorbalar için haşlanmış olarak dondurucuda saklarım, çok pratik olur. Bu çorba için de önceden haşlanmış nohut gerekli hazır olursa işiniz daha kolay olacaktır. Önce aşurelik buğdayı bir tencerede az su ile iyice haşlayın. Bir gece önceden ıslatırsanız iyi olur. Suyunu çekip yarılasıya kadar haşlamaya devam edin. Ben düdüklüde haşlıyorum ve suyunu da üstünü geçecek kadar koyuyorum. Önce hızlı ateşte kaynatıyorum, sonra kısıp düdüğü işaret veresiye kadar haşlamaya devam edip sonra hemen kapatıyorum. Soğuduğunda hazır oluyor. Aman buğdayınız sıcak olmasın yoğurdunuz kesilebilir ve probiyotikliği bozulur. Bırakın iyice soğusun.

Yoğurdunuzu ince pürüzsüz olana kadar çırpın gerekliyse inceltmek için buğdayın ya da yoğurdun suyunu kullanabilirsiniz. Buğdayı içine azar azar ilave edin. İstediğiniz oranda olduktan sonra nohutunu da koyun. Buğdayınız arttıysa sakın ziyan etmeyin akşam salatanın üstüne serperek kullanabilirsiniz.  En son tuzunu ve nanesini ilave ederek buzdolabında soğumaya bırakın.

Servis yaparken ben üstüne çok az sızma zeytinyağı gezdiriyorum, o da güzel oluyor. Bu çorba bozulmuyor, tadı çok değişmiyor, bolca yapıp 2-3 gün kullanabilirsiniz.

Afiyet olsun