Ev Yoğurdu Yapımı | Doğal Maya

Ev Yoğurdu Yapımı

Ev Yoğurdu Yapımı
Ürün Detay

YOĞURT YAPIMI

1. Yoğurt mayanızı, yoğurdunuz bitmeye yakın değil, başında ayırın. Her 1 lt. süt için 1 yemek kaşığı yoğurt mayası ayırmanız yeterli olacaktır. Yoğurt mayanızı ayran kıvamına gelecek şekilde ılık sütle veya yoğurdunuzun suyu ile ezin. Yoğurt mayanızı buzdolabından çıkardıysanız oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.

 

2. Kullanacağınız süt çiğ veya pastörize olabilir. Ancak UHT süt kullanmayın.Yoğurt yapacağınız sütü kaynatın. Kaynayan sütü 5-10 dakika kaşıkla sürekli karıştırıp havalandırılarak suyunu uçurun. Karıştırırken, kaşığı tencerede daireler çizdirmek yerine, aşağıdan yukarı doğru hareket ettirin. Sütü savurarak buharını iyice uçurun.

 

3. Kaynamış sütü 45 dereceye kadar soğutun. (lavabonuzda soğuk suya oturtarak hızla soğutabilirsiniz.)

 

4. 45 derece sıcaklıktaki süte, bir kenarından mayanızı ilave ederek hafifçe karıştırın.

5. Sütünüzü sıcaklığını muhafaza edecek şekilde mayalanmaya bırakın.
*Tencerenin ağzını kapatın ve soğuk olmayan bir yere koyun. Üzerini ve altını bezlerle sıkıca kat kat örtün ve mayalanmasını bekleyin.
*Bir diğer yöntem, fırınınızı 50 dereceye ısıtıp kapatın. Bir sefere mahsus küçük bir kapta su kaynatın ve fırının içine koyun.  Mayalanacak sütü de fırına koyun ve fırın kapağını kapatın.

Siz hangi yöntemi uygularsanız uygulayın, önemli olan mayalanma süresi zarfında 
ısının kaybolmasını önlemektir. Mayaladığınız sütün ısısını muhafaza edemezseniz yoğurdunuz tutmaz ve mayanızı kaybedersiniz.

 

6. 6 saatlik mayalanma süresinden sonra yoğurdunuzu kontrol edin

 

7. 6 saat sonra kabın kenarını hafifçe eğdiğinizde yoğurt blok halinde hareket ediyorsa hazırdır. Etmiyorsa 7-10 saate kadar kontrollü bir şekilde mayalanmaya devam edin.

8. Mayalanma süresi sonunda yoğurdunuzu önce 1 saat serin bir yerde daha sonra en az 6 saat buzdolabında bekletin.

 

9. Yaptığınız her yoğurttan tüketmeye başlamadan önce bir sonraki parti için maya ayırmayı unutmayın.

10.Yoğurdunuzu buzdolabında 7-14 gün saklayabilirsiniz ama tavsiyemiz 7 günde bir yeni yoğurt mayalamanızdır. 7 günden sonra mayanızın gücü yavaşlar.

Daha detaylı bilgilere www.dogalmaya.com adresimizden ulaşabilirsiniz. Doğal ve organik mayaları www.mayakoy.com.tr sitesinden satın alabilirsiniz.

Afiyet olsun.