Şeftalili Pembe Üzümlü Su Kefiri - Doğal Maya

Şeftalili Pembe Üzümlü Su Kefiri

Şeftalili Pembe Üzümlü Su Kefiri
Ürün Detay

Şeftali içeceklere en çok yakışan meyvelerden bir tanesi sanırım bu yüzden her içeceğin şeftalili olanı mevcut. Benim de su kefirinde ve kombu çayında favori meyvem.

Şeftalili su kefiri yapmak için en olgun ve kararmamış şeftaliyi kullanmak rengi açısından önemli. Ben birde İpek’in en sevdiği renk olan pembeyi elde etmek için pembe üzümler kullandım. Burada üzümün tat olarak su kefirime çok fazla katkıda bulunmasını istemiyorum, sadece rengini versin yeter. Bu sebeple üzümleri sıkmadan bütün bütün içine attım ve çok fazla kullanmadım.

Hava çok sıcak bu yüzden taze hazırlanmış su kefirine mayalar çıkar çıkmaz meyveleri koyup çok az tezgahta beklettim yetti.

Malzemeler:
1 litre su kefiri
1 olgun şeftali
7-8 pembe üzüm tanesi
½ limon

Yapılışı:
Su kefirini ilk fermantasyondan sonra içinden mayalarını süzüp ağzı sıkı kapanan bir şişeye alın. Bir tane iri olgun şeftaliyi soyup blender ile püre haline getirin; su kefirinin içine ilave edin. Sonra üzümleri atıp tezgahta ikinci fermantasyona alın. Ben sabah yaptım akşama kadar mayalandı bu sıcakta yetti. Hazır olunca süzüp içindeki meyve parçalarını ayırın ve yeni bir şişeye koyun. Kabarcıklı gazlı bir içecek istiyorsanız içine bir tatlı kaşığı toz şeker koyarak ağzı sıkıca kapalı bir halde buzdolabında soğutun. Yok gazsız bir içecek istiyorsanız ağzı açık bir sürahi tercih edin. Servis sırasında limon suyunu ilave edin, şeftali dilimleri ve buz kalıplarıyla süsleyin. Güzel şık bardaklar ve taze meyvelerle öğleden sonranız şölene dönüşebilir.

Afiyet olsun