Probiyotik Limonata - Doğal Maya

Probiyotik Limonata

Probiyotik Limonata
Ürün Detay

Milyonlarca insanın seyrettiği programlarda konuşan ya da binlerce kişinin okuduğu gazete veya dergilerde tarifler paylaşan kişilerin, rating uğruna, çok okunmak uğruna, bilerek bilmeyerek hata yapabilme hürriyetleri olamaz, olmamalı. Herkes her şeyi bilemez, bilmek zorunda da değil. Sen orada çıkıp otorite olarak konuşuyorsan bilmek ve sorumlu davranmak zorundasın. Başka türlüsü seni vebal altına sokar.

Şimdi size televizyonda bir tıp doktorunun verdiği zayıflatıcı ödem attırıcı çay tarifinden bahsetmek istiyorum. Doktorumuz bir litre oda sıcaklığında içme suyuna, bir limon, bir salatalık, bir dilim zencefil ve taze nane yaprakları atarak bir gece beklettikten sonra sabah aç karnına için dedi. Tarif çok güzel hiçbir sorun yok gibi değil mi? Üstelik yapımını da gösterdi gayet pratik…. Ama küçük bir ayrıntı hiç konuşulmadı sunucu da değinmedi. Salatalık ve limonlar kabukluydu ve kabukları ile suda bekletiliyordu. Eğer salatalığınızı ve limonunuzu bahçenizde yetiştirme şansına sahipseniz muhteşem ama kaçta kaçımızın böyle bir şansı olabilir. Aksi halde markete bağımlıyız ve artık tüm turunçgilleri bozulmasın diye mumluyorlar, ilaç kalıntıları, suni gübre ve kimyasallar ise cabası. Siz kabuklarıyla bunları suda bekletirseniz, faydadan çok zararı dokunur. Bu sebzeler meyveler organik olmalı ya da kaynağından emin olmalısınız. Çayın tarifini veren doktorumuzun bu detayı bilmediğini zannetmiyorum  ama birilerini kızdırmamak uğruna söylemiyor olabilir. Bari kabukları soldursa.

Ben size burada çok kolay ve probiyotik bir limonata tarifi vermek istiyorum. Yazlıktaki komşumdan aldığım tarifi biraz değiştirerek probiyotik çok sağlıklı bir içecek şekline soktum. Peşinen yazayım buradaki limonu ve naneyi bahçenizden toplamıyorsanız, organik alın yok alamıyorsanız mutlaka limonun kabuğunu soyun.

Malzemeler,

1 litre yeni yapılıp süzülen su kefiri (yapılışını sitemizde bulabilirsiniz)

1 adet irice limon

1 dilim taze zencefil

1 dal taze nane

1 tatlı kaşığı doğal bal

Yapılışı:

Ön hazırlık olarak su kefirinizi mayalayın, bir adet limonu derin dondurucuda dondurun. Su kefirinizin içinden mayalarınızı süzüp bir cam sürahiye alın. Kabarcıkları olan gazlı bir limonata istiyorsanız ağzı çok sıkı kapalı bir şişe tercih edebilirsiniz.

Limonu dondurucudan çıkarıp tezgahta kesilecek kıvama kadar eritin, dilimleyin. Sonra elektrikli doğrayıcıya atıp iyice çekin. Püre kıvamlı limonu tel süzgeçten geçirip, su kefirine ilave edin.

İçine bir dal nane, bir dilim taze zencefil, bir kaşık bal koyup bir gün tezgahınızda ikinci mayalanmada bekletin ki probiyotik bakterileriniz bayram etsin.

İçine koyduğunuz bal eğer şişenizin ağzını iyi kapatırsanız size gazlı kabarcıklı bir limonata yapacaktır. Bir gün sıcaklarda  tezgahta mayalanma yetecektir daha sonra buzdolabında soğutup içebilirsiniz.

Hem gerçekten sağlıklı hem de leziz. Garanti veriyorum sevmeyen çıkmayacak.

Afiyet olsun.