Kavunlu Su Kefirli Sorbe - Doğal Maya

Kavunlu Su Kefirli Sorbe

Kavunlu Su Kefirli Sorbe
Ürün Detay

Yaz tatlıları arasında sorbeler hem hafiflikleri hem de serinletici yapıları nedeniyle oldukça popülerdir. Sorbe ilk anda dondurma gibi algılansa dondurmadan farklı olarak içeriklerinde süt veya süt ürünleri bulunmaz. Doğal meyve püreleri ve meyve sularından yapılır. İçlerine ilave olarak şeker, bal, çeşitli çaylar veya şuruplar katılabilir. Daha sulu bir yapıda oldukları için buzlukta dondurulduğunda kar kristallerine benzerle krema kıvamında değildirler. Bazı yerlerde dondurulduktan sonra çırpılarak da servis yapılır. Akdeniz bölgesinde karlama da denen sorbeleri lezzetlendirmek için ben kombu çayı veya su kefiri de kullanıyorum.

Şayet laktoz alerjiniz varsa ya da endüstriyel dondurmalarla beslenmek istemiyorsanız sorbeler çok sağlıklı alternatifler. Artık günümüzde taze sütten dondurma yapılmıyor içinde sütten başka her şey olan krema kıvamlı tatlılarla kalori almak istemiyorsanız deneyebilirsiniz. Üstelik servis esnasında üstüne ilave ettiğimiz su kefiriyle probiyotik sağlıklı bir yiyecek halini alıyor. Şeker de koymazsanız kilosuna dikkat edenler için güzel bir seçenek.

Şık kuplarda ya da yüksek ayaklı kadehlerde meyve parçaları, çeşitli fındık fıstıkla süsleyebileceğiniz gibi en son ikram ederken üzerine az miktar su kefiri de gezdirebilirsiniz.

Malzemeler;

Kesilim dilimlenmiş ortaboy yarım kavun.
½ limonun suyu
1 kahve fincanı su kefiri
2 çorba kaşığı bal

Yapılışı;

Kavunları küp şeklinde doğrayıp buzlukta dondurun. Donmuş kavunları elektrikli doğrayıcıya alın, içine su kefirini, limon suyunu ve balı ilave ederek iyice püre haline getirin. Kavun püresini yayvan cam bir kaba bastırarak koyun üstünü de düzeltin. Bir gece dondurucuda bekletin. Ertesi gün dondurma kaşığı ile alıp kuplara koyun.

Üzerine uygun aromalı su kefiri gezdirip meyvelerle süsleyerek servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.