Çilekli Limonatalı Su Kefiri - Doğal Maya

Çilekli Limonatalı Su Kefiri

Çilekli Limonatalı Su Kefiri
Ürün Detay

Nasıl da merak uyandıran bir isim değil mi? Hem ev yapımı limonata, üstelik çilekli hem de probiyotik. Çok lezzetli bir o kadar da sağlıklı.

Ben oldum olası limonatayı çok severim zaten, ama öyle limonu sık, toz şekeri ilave et uydur gitsin türü limonatayı değil. O zaman çok farkında değildim ama ben limonatayı hep limonla şekeri fermente ederek yapıyormuşum meğer.

O zaman limonları doğrayıp toz şekere yatırır 1-2 gece buzdolabında bekletir limonlar yumuşayınca süzgeçten geçirip sulandırırdım. Ev yapımı da olsa bu şekilde yapılan limonata belki katkısız gazsız ama şeker yükü doğal olarak da sevseniz bile çok içemiyorsunuz.

Oysa su kefirinde mayalar şekerle beslendiği için tatlı bir içecek olmasına rağmen şekeri zararlı değil. Hem probiyotik hem de prebiyotik bir içecek üstelik de gazlı olabiliyor. Yani suni gaz basılmış içeceklere mahkum değiliz. Doğal yollardan çıkan baloncuklar çocuklar tarafından çok seviliyor.

Malzemeler:

2 litre yapılmış taze su kefiri

6-7 adet orta boy taze çilek

3 tane limon

1 kaşık bal ya da toz şeker

Yapılışı:

Çilekleri çatalla ya da blender ile iyice ezin. Limonları sıkın. Şayet limonlarınızın kabukları mumsuz ise atmayın. Su kefirini, çilek püresini, limon suyunu ve limon kabuklarını ağzı kapalı bir kavanoza koyup 1 gün tezgahta mayalandırın.

Çilekli limonatanızı daha sonra süzerek varsa ağzı sıkıca kapanan bir şişeye koyun içine balı veya şekeri ilave edin bu ekstra şeker gaz çıkışını sağlayacaktır. Şişenizin ağzı ne kadar sıkıysa o kadar çok kabarcık oluşur.  Buzdolabında soğutup, soğuk servis yapın.

Aman açarken dikkat edin her taraf batmasın.

Afiyet olsun.