Cheese Cake New York Usulü (Gurmelere Özel) - Doğal Maya

Cheese Cake New York Usulü (Gurmelere Özel)

Cheese Cake New York Usulü (Gurmelere Özel)
Ürün Detay

Biz herşeyin yalancısına o kadar alışkınız ki aslını bilmeden kopyalarını yaparız. Yalancı dolma, yalancı çerkez tavuğu, yalancı mantı, listeyi şöyle bir düşünün uzaaaar gider.

 

Cheese Cake veya namı diğer Peynir Keki de öyle. Hangi restorana giderseniz gidin cheese cake siparişi verdiğinizde her defasında farklı bir tatlı ile karşılaşırsınız. Aslında bu da bilmeden kanıksadığımız bir durum.

Hatta ” Bilmem nerenin peynir kekini denedin mi çok değişik” şeklindeki konuşmaları çok sık yaparız.

Ben burada jöle ile yapılıp pişmeden dondurulan, tabanı bisküviden, sosu hazır bir tarif vermeyeceğim. Gurmelere veya gurmeler gibi özel bir damağa sahip olanlar için, geleneksel tarifle yapılan özel bir tatlı tarifi vereceğim. Eminim içinizden birkaçınız üşenmeyecek ve mutlaka deneyecek.

Bu kek uzun bir hazırlık aşaması istiyor. Özel günler ve çok özel kişiler için. Küçük bebeğinizin ilk dişi çıktığınızda, Sevgilinizin sevgililer günü kutlamasında böyle bir hediye eminim çok beğenilecektir.

Benim tarifim Amerikalı bir gurmenin kitabından. Yıllarca New York’da cheese cake denedikten sonra, en iyi tarifi New York’un dışında küçük bir kasaba restoranında bulmuş. Sahibi tarifi annesinden, annesi de kendi annesinden almış. Kaç kuşak eski olduğunu bilmiyormuş ama bizim ailede herkes bilir yapar diyormuş.

İşte biz bu geleneksel tarifi, en geleneksel yolla yapacağız ki yiyen bir daha hiçbir tatlıyı bu kadar beğenmesin. Siz bu tatlıyı kimlere yapmayı layık görüyorsanız O kişiler kendilerini hiç hissetmedikleri kadar özel hissetsin.

Peynir kekinin köpüksü ve hafif dokulu olanları sanayi tipidir ve makbul bulunmaz. İyi peynir kekinin daha sıkı ve çiğnenebilecek kadar kalın ama yinede hayli kremamsı olması gerekir. Yani size vereceğim tarifin sonunda alıştığınız peynir keklerine benzemeyen sıkı bir doku elde edince sakın şaşırmayın makbulü budur.

Cheese Cake için ön hazırlık.

KOLAY PEYNİR YAPIMI (Bu tarifte peynir tuzlanmaz, süzme kısa olur)
BEYAZ PEYNİR YAPIMI (Bu tarifte peynir tuzlanmaz.Peyniri bu tarif üzerinden yaparsanız daha iyi sonuç alırsınız)

(Cheese Cake de kullanacağınız peynirlerin kıvamı yumuşak olsun, çok fazla süzmeyin.)

1- Peynir kekinin adı üstünde temel malzemesi peynir. Artık tüm peynir keklerinde labne yada krem peynir kullanılıyor ama yüz sene evvel marketlerde peynir satılmıyordu herkes peynirini evde yapıyordu. Benim kekimde böyle başlıyor. Güzel tuzsuz yumuşak bir peynir yapımıyla. Bir gün önce peynirinizi hazırlarsanız daha rahat edersiniz. Dedim ya bu özel günler ve çok özel kişiler için bir tatlı. Bu yüzden peyniri kendimiz evde yapıyoruz. Bunun için www.canberk.com.tr adresinden malzemeleri inceleyebilir ve güzel kolay bir peynir tarifini sitemizde bulabilirsiniz. Yok benim için kimse bu kadar zahmete değmez diyorsanız labne buyrun. Fakat unutmayın siz kendiniz için de en az hayatınızda bir defa gerçek olanı merak etmez misiniz?

CHEESE CAKE TABANI ( kovboy kurabiyesi)

2- Peynir keki tabanlarında hep kepekli yulaflı bisküvi kırıkları kullanılır. Biz geleneksel ve sağlıklı olanı yapıyoruz. Kendi tabanımızı kendimiz yaparız. Şayet herşey aynı güne sığmasın derseniz. Peynirden sonra tabanı yapıp pişirip saklayabilirsiniz. Yine sitemizde bulunan kovboy kurabiyesi dokusu ve malzemleriyle tabanımız için biçilmiş kaftan.

 

A- Kovboy kurabiyesinin hamurunu hazırlayın.
B- Kelepçeli ve yağlı kağıt serilmiş kalıba elinizle bastırarak yerleştirin. Çok kalın olmasın.
C- Fırını önceden 160 dereceye ısıtın ve 10 dakika tabanı pişirin sonra 180 dereceye çıkarıp bir 10 dakika daha pişirin ama kontrol edin yumuşak kalsın çünkü peynirli dolguyla bir kez daha pişecek.

 

Peynir Keki pişirmenin püf noktaları :

1- Kullanacağınız tüm malzemenin oda sıcaklığında olması gerekir. Aksi halde kekiniz kabarmaz.

2- Peynir ve şekeri pürüzsüz kremamsı bir hale getirmeniz gerekiyor. Ancak bunu yaparkende çok fazla çırpmamaya dikkat edin. Peyniri önceden oda sıcaklığına getirip ezerseniz bu işlemi kolaylaştırabilirsiniz.

3- Keki fırında 2 aşamada pişireceğiz. Yüksek ısıda birinci pişirme kekin üstünün sertleşmesine ve kahverengi bir renk almasına yardımcı oluyor. Düşük ısıdaki ikinci pişirme ise kekinizin kremamsı kıvamını koruyarak sertleşmesini önlüyor.

4- Diğer bir hususta kekin hızla soğumaması. Bu dolgusunu sertleştirerek kekin kremamsı halini bozuyor. Bu sebeple keki soğutmak için fırından çıkarmadan ağzına bir tahta kaşık sokarak yavaş yavaş soğutabilirsiniz.

5- Keki asla soğutmadan servis etmeyin. Bırakın dinlensin, soğusun. En güzeli bir gece ama 3-5 saatte hiç yoktan iyidir.

Malzemeler

 

900 gr. taze tuzsuz peynir
1+1/4 su bardağı toz şeker
Bir limonun kabuğunun rendesi
4 büyük yumurta
2 çorba kaşığı beyaz un
1/2 su bardağı taze krema (ben işi biraz abartıp Sarıyayla’dan aldığım manda kaymağını kullandım.)

Yapılışı

1- Fırını önceden 260 dereceye ısıtın ve pişirme telini fırının üstüne yakın bir konumda yerleştirin.

2- Büyükçe bir kâsenin içinde önce peynirle şekeri elektrikli çırpıcı yardımıyla iyice çırpın. Peynir artık krema gibi olmalı ve hiç pütür kalmamalıdır.

3- Elektrikli çırpıcıyı yavaş hıza alıp limon rendesini ekleyin. Yumurtaları teker teker kırıp çırpmaya devam edin. Ara sıra kâsenin kenarlarını sıyırarak pürüzsüz kalmasına yardımcı olun.

4- Unu azar azar ilave edin.

 

5- En son krema yada kaymağı ilave edip, tabanın üstüne dökün.

6- Fırında 11 dakika pişirin. Fırının ısısını 95 dereceye indirip 40-50 dakika daha pişirin. Kürdanla kontrol edip Fazla pişmesini engelleyin. Yoksa sertleşecektir.

7- İyice soğumadan kalıptan çıkarmayın.

8- Üstünü strech filmle kapatıp buzdolabında bir gece yada en az üç saat soğutun.

***** Ben peynir kekim için çikolatalı bir sos tercih ettim. Fakat siz taze meyveler, çırpılmış krema veya kendiniz hazırlayabileceğiniz herhangi bir sosla ikram edebilirsiniz.

Aşağıdaki sosu servisten hemen önce yapıp ılık ılık kullanabilirsiniz.

Çikolata Sosu

 

1 su bardağı toz şeker
100 gr yüksek kakao oranlı bitter çikolata tercihden şeker ilavesiz.
2 yemek kaşığı un
1 yumurtanın sarısı
2 su bardağı ılık su

Yapılışı

Çikolatayı rendeleyin. Sos tenceresine rendelenmiş çikolatayı, un, şeker ve yumurta sarısını koyun. Ilık suyu çırpa çırpa ilave edin ve tencerenin altını kısık açın. Sos koyulaştığında tencere ile birlikte soğuk suya oturtun ve peynir kekiyle ılık servis yapın.

Evet nihayet mutlu sona geldiniz. Muhteşem Peynir kekiniz hazır. Artık yer misiniz, yemeden yanında mı yatarsınız bilmem ama ben ne zaman yapsam ailecek sonuna kadar tadını çıkarıyoruz.

Afiyet cheese cake.