Meliha Abla’nın süt küsüğü. - Doğal Maya

Meliha Abla’nın süt küsüğü.

Meliha Abla’nın süt küsüğü.
Ürün Detay

Annem ve Babam yılın altı ayını Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Ören beldesinde geçirir. Bizde her fırsatta soluğu onların yanında alırız. Bahçeden Babacığımın elleri ile yetiştirdiği sebzelerle Annemin yaptığı lezzetli yemekleri yemek, bol bol güneşin ve denizin tadını çıkarmak hepimizde detoks etkisi yapar.

Ben tatil için okullar kapanmadan nisbetten daha sakin olan Mayıs, Haziran aylarını tercih ederim. Hem hava daha serin olur hem de tatil sezonu açılmadığı için köylülerden bol bol taze süt, yumurta, un bulabiliriz.

 

Bugün yumurta ve süt almak için İpek’in Dursun Amca’sına gittik. Dursun Abi’nin eşi Meliha Abla bizim yıllardır alışveriş yaptığımız komşumuz. Kendi elleriyle sağdığı sütleri, topladığı yumurtaları, kendi torunları gelmediği zamanlarda bize satar. Torunları gelince de artan ne kadarsa bize ayırır. Elbette torunlar öncelikli. İpek Meliha Teyzesini tacizde; civciv istiyor. Biz iki tane alıp bahçede büyüteceğiz. Sonrada iade edeceğiz ama yumurtaları İpek’in olacak.

Alışveriş sırasında Meliha Abla bana Süt Küsüğü hediye etti. Meliha Abla Süt Küsüğü diyor, Bulgaristan göçmeni Annemse Ekşimik. Elinde yarım kilo vardı hepsini verdi sağolsun. Bende içine bahçeden maydanoz toplayıp doğradım. Annemle beraber İpek uyuyunca sigara böreği sardık. Sabaha kahvaltı hazır.

 

Süt Küsüğü yada Ekşimik yapılması çok kolay ve lor peynirine çok benziyor. Böreklerde, omlet ve salatalarda kullanabilirsiniz. Sağlıklı, diyet yapanlar ve tuzsuz yiyenler için çok uygun.

Yapılışı

2 litre çiğ sütü aldıktan sonra ince tülbentten süzün.

Süzdüğünüz sütü bir tencereye koyup ortam sıcaklığında ekşimesi için bekletin. Hava serinse iki gün, sıcaksa bir gün beklemesi yeterli olacaktır.

Süt yoğurt gibi koyulaşacak. Sütün bu haline Annem Uynuk diyor. Anneannem öyle dermiş.

Sonra bu değişime uğramış sütü ocakta kaynatın. Süt kesilecek peyniri ile suyu ayrılacak. Kaynatma sürenize bağlı olarak peynirin yumuşaklığı değişiyor. Çok kaynatırsanız sert az kaynatırsanız yumuşak oluyor.

Bu aşamada süzgece tülbent bezinizi serip, peyniri süzün.

Tülbent bezi torba gibi uçlarından toplayıp ağzını sıkıca bağlayın.

Süzülmesi için torbasıyla bir gece bekletin. Yüksekte bir yere asarsanız daha güzel süzülecektir.

Sabaha peyniriniz hazır.

Afiyet olsun.