Üzümlü Erikli Ekşi Mayalı Kek - Doğal Maya

Üzümlü Erikli Ekşi Mayalı Kek

Üzümlü Erikli Ekşi Mayalı Kek
Ürün Detay

Ben çocukken çekirdekli üzümü hiç sevmezdim. İzmir’in çekirdeksiz üzümü dışında hiçbir üzümü ağzıma koymazdım. Ayrıca Anneannemin bütün bahçesi çeşit çeşit erikle dolu olduğu halde bir tane bile yediğimi hatırlamam, ne can erik ne mürdüm hiç birini sevmezdim. Bu ön yargı maalesef yıllarca sürdü sonra ne olduysa oldu birdenbire her ikisine de bayılır oldum. Bu ne ara oldu? Nasıl oldu? Bende pek anlamadım ama en büyük şaşkınlığa uğrayan Eşim oldu. Konuya bir türlü anlam veremedi. Bende bayağı düşündüm nasıl oldu diye.

Biz her Pazar günü organik pazara uğrarız, bu bizim Ailemizin yıllardır haftalık rutinidir. Yaz kış demeden hiç atlamadan her Pazar organik pazara gider bir haftalık sebze ve meyvemizi alırız. Eşimin seyahatte olduğu bir Pazar kendim gittim birer kilo erik ve üzüm de aldım, niyesini hala bilmiyorum. Aslında eşim aldığında bile söylenirdim. Kendim alınca da yedim. Yiyince de çok sevdim. Aslında bu ön yargılar hayatımızın her alanında bizi esir alıyor. Nasıl nerede ne şekilde ortaya çıktığını bilmediğimiz bir yığın fikrimiz var, üstelik pek çoğu hakkında bilgimiz yokken.

Hatta bu ön yargılarımız o kadar fazla ki denemeyi bile reddediyoruz. Daha öncede birkaç kez başıma geldi. Kızımın arkadaşlarından birinin annesi iflah olmaz bir gastrit hastasıymış, üstelik midesinde mide kanserine bile yol açabilecek helicobakter priori diye bir bakteri sorunu varmış.  Bunlara ilaveten birde bağısak problemleri yaşıyormuş.  Ne konuda yazdığımdan haberi olmadan bana anlattı, bende içeriden koşup su kefiri getirdim. Ardından süt kefiri de ikram etmeye çalıştım. Üstelik bir bir bu canlı bakterilerin ona çok iyi geleceğinden, içtiği antibiyotiklerin zararlarını önlemekte çok faydalı olduklarından bahsettim. Gayet ilgili bir şekilde dinledi. Yazılarımı okuyacağını söyledi ama bir yudum bile içmedi. Ben ne kadar tatlarının güzel olduğunu söylesem de denemeye yanaşmadı. Bende elbette ısrar etmedim. Beni hayrete düşüren denememe nedeninin aslında tatlarının güzel olmayacağını düşünmesiydi. Çok faydalı kesin tadı kötüdür ön yargısı. Tıpkı benim yıllarca eriğe üzüme davranışım gibi denemeden.

Biz üzüme bile çekirdeği var diye şans vermezsek, dili farklı, dini farklı, derisinin rengi farklı birine nasıl şans verebiliriz. Benim gibi hümanist olduğunu iddia eden biri yiyecek konusunda ön yargılı olursa, insanlar konusunda ön yargılara sahip olmadığını iddia edebilir mi? Peki bir Anne olarak bilinçli veya bilinçsiz önyargılarım olursa çocuğuma insanları dilleri, dinleri, ırkları ne olursa olsun sadece iyi insan veya kötü insan diye ayırmasını nasıl öğretebilirim?

Düşündüm, düşündüm çıkamadım. Ben  en iyisi kalkayım da bir kek yapayım dedim ve bir baktım aşağıdaki tarif çıktı. Erikli üzümlü kek.

Malzemeler:

3 yumurta

1 çay fincanı toz şeker (ben esmer şeker kullandım)

1 çay fincanı aktif ekşi maya

2 çay fincanı un ( ben tam buğday unu kullandım)

1 çay bardağı süt

1 çay bardağı sıvı yağ

1 salkım iri tatlı çekirdekli üzüm.

8-9 adet mürdüm eriği

Yapılışı:

Yumurta ve toz şekeri iyice pürüzsüz olana dek çırpın. Sonra sıvı yağ ve sütü bir bardakta toplayın, unu eleyin. Önce unun 1/3 kadarını koyun sonra süt yağ karışımının 1/3ünü ilave edin. Çırpmaya devam edin. Daha sonra bir un bir sıvı karışım şeklide bitene kadar yavaş yavaş tüm malzemeleri ilave ederek çırpın. En son ekşi mayayı ilave edin.

Bu arada kelepçeli tart kalıbına yağlı kağıt serin. Biraz tereyağı ile yağlayın üstüne toz şeker serpin. Sonra meyveleri sık sık tek bir sıra halinde dizin. Üstüne kek karışımını dökerek ılık yerde mayalanmaya bırakın. Kalıbınızın üstünü ıslak bir havlu ile örtün ki kek kurumasın.

Mayasının geldiğini hacminin artmasından ve üstünün göz göz kabarcıklanmasından kolayca anlayabilirsiniz. Mayalanma süresi bitince önceden ısıttığınız 170 derecelik fırında 45-50 dakika pişirin.

Fırından çıkarıp soğuduğunda ters çevirin. Üzerini dilediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz. Ben pudra şekerini çay süzgeci ile eleyerek süsledim. Hatta bu işi İpek yaptı kar yağdırıyorum Anneee diye çok da eğlendi.

Afiyet olsun.