İpek Hanımdan Ekşi Mayalı Fındıklı Kurabiye - Doğal Maya

İpek Hanımdan Ekşi Mayalı Fındıklı Kurabiye

İpek Hanımdan Ekşi Mayalı Fındıklı Kurabiye
Ürün Detay

 

En iyi kimya mutfakta öğrenilir, çocuk oynarken öğrenir diye bütün yaz tatili boyunca her şeyi biz kızımla birlikte yaptık. Markette alışverişi, kasada ödemeyi, ev toplayıp, toz almayı, hatta iş yerinde çalışmayı. Ama biz en çok mutfakta pasta börek yapmayı seviyoruz. Mutfak terazisinde un tartarken, elerken, yumurtaları büyüklüklerine göre incelerken, hem çok eğleniyoruz hem de pek çok şeyi uygulamalı öğreniyoruz. Birde dağılan mutfağı toplamak olmasa her şey harika olacak. Neyse o da sorumluluğu öğretiyor diyerek kendimizi teselli edelim.

Bu sefer de kurabiye işine girdik. Ben oldum olası fındıklı kurabiyeye bayılırım kızım da bana çekmiş. Ekşi mayanın kabartma kuvvetinden, hem de her şeyi sağlık deposuna çeviren sihirli bakterilerinden faydalanmak istedim. En eski fındıklı kurabiye tarifimi ekşi mayaya uydurup, tam buğday unu ile yaptık. Ortaya eskiden anneannemin yaptığı gibi kaba, kıtır kıtır bir kurabiye çıktı. Nişastalı, pudra şekerli ağızda dağılan kurabiyelere benzemiyor. Biraz daha yoğun, çok daha doyurucu, 1-2 tane anca yiyebiliyorsunuz. Benim gibi daima kilosuna dikkat edenler için uygun. Tereyağı ve ekşi mayanın lezzetiyle enfes. Tam kahve ya da çay yanına bir tane alıp keyfine varabileceğiniz türden.

Bu kurabiye biraz kaba o yüzden incecik açıp kalıpla kestiğinizde pek hoş olmayacaktır. Ama kızım minicik elleriyle toplar yaptı, bastırdı, üstlerine fındıklar koydu. Oyun hamuruyla oynamaktan daha çok zevk aldı. Hem küçük kasları çalıştı hem de kendi elleri ile yaptığı için zevkle yiyip, parkta da arkadaşlarına gururla ikram etti. Çocuklarınızla bir öğleden sonra etkinliği isterseniz çok zevk alacağınızı garanti ederim.

Malzemeler:

1 çay fincanı aktif ekşi maya

1 çay fincanı soğuk küp doğranmış tereyağı

1 çay fincanı toz şeker

1 çay fincanı beyaz un

1 çay fincanı tam buğday unu

1 çay fincanı toz şeker (biraz daha az kullanabilirsiniz, biz biraz tatlı seviyoruz)

½ çay fincanı iri çekilmiş fındık

1 tatlı kaşığı tarçın

½ çay fincanı bütün fındık (süslemek için)

Yapılışı:

Önce ununuzu eleyip havalandırın. Sonra toz şeker ve tereyağını çırpıcı yardımı ile çırpıp pürüzsüz hale getirin. Ardından yavaş yavaş tüm malzemeyi ilave ederek yoğurun. Elinize yapışmayan kulak memesi kıvamında bir hamur olacak. Hamuru bir buzdolabı poşetine koyarak yarım saat buzdolabında dinlendirin. Soğumuş kıvamı biraz daha sertleşmiş hamurunuzdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak elle şekillendirin. Yaklaşık 25 adet kurabiye çıkıyor. Hepsinin üstüne birer fındık koyup tepsiye dizin.

Fırını alt üst ısıtma da 220 dereceye ısıtın. Kurabiyeleri fırına sürdükten sonra dereceyi 200’e indirin. Yaklaşık 25-30 dakika da pişiyor ama unutmayın kurabiyeler fırından çıktıktan sonra da 10-12 dakika soğuyana kadar pişmeye devam eder. Çok sertleşmeden fırından çıkarın ki taş gibi olmasın.

Afiyet olsun.