Grisinili Bayram Tatlısı - Doğal Maya

Grisinili Bayram Tatlısı

Grisinili Bayram Tatlısı
Ürün Detay

Ben mısır şurubunun tadını hemen alırım. Çok tatlı yemediğim için beni korkunç etkiler. Boğazımı yakar ardından da derhal su içme ihtiyacı duyarım. Zaten şerbetli tatlılar ağırken, birde nişasta bazlı şekerlerle yapılan hazır tatlıların, şerbetleri o kadar yoğun oluyor ki bence çok tercih edilmemeli. Bayramda zaten her ziyarette ya da her gelenle bir parça tatlı yesek şeker komasından gideriz. Elbette tatlısız bayram da söz konusu bile değil. O zaman, en hafif olanlara ve evde yapılanlara yönelmek lazım.

Evinde baklavasını açan, şerbetini hazırlayıp cızır cızır üzerine döken, maharetli hanımlarımıza bir sözümüz yok elbet. Önlerinde şapka çıkarır, yolumuza devam ederiz. Oysa benim tarifim o kadar uğraşamayacak olanlara. Uğraşamayacak diyorum çünkü uğraşırsak hepimiz baklavada yaparız börek de açarız o başka. Bu tarifteki hedef kitlem vakti dar, eli çabuk, bir de en önemlisi tatlı bile olsa sağlıklısını arayanlara.

Bayram tatlımın özelliği, sadece çok kolay olması değil, aynı zamanda da çok ekonomik olması. Kullanılan ana malzeme olan grisini ise organik undan, sızma zeytinyağlı ve ekşi mayalı yani çok sağlıklı. Maliyet-kar analizi yaparsak her alanda birinci gelir.

Şerbetindeyse olayı biraz daha masumlaştırmak için pancar şekeri kullandım. En azından mısır şurubu değil. Siz aynı tarifi pekmezle ya da esmer şekerle de deneyebilirsiniz. Ben gelecek misafirleri düşünerek o kadar da ileri gidemedim. Ne de olsa Bayram, ağzımız biraz tatlansın.

Malzemeler:

3 bardak toz şeker

6 bardak su

½ limon

1 paket 175 gr.lık ekşi mayalı Mayaköy organik grisini

Yapılılışı :

Önce şeker ve suyu kaynatarak şerbeti hazırlayın. Kaynayıp azıcık koyulaştığında 5-6 damla limon ilave edip soğumaya bırakın.

Şerbet oda sıcaklığına geldiği zaman 1 paket grisinin tamamını şerbete atıp bekleyin. 2-3 saat sonra yumuşayacaktır. Bir süzgeç yardımı ile grisinileri şerbetten toplayıp kenara alın.

Şerbeti ocakta tekrar kaynatın. Kaynarken içine artık iyice yumuşamış olan grisinileri ilave ederek bir taşım daha kaynatın.

Sonra yayvan bir servis tabağına çıkarın. Üst üste gelmesinler, sıcakken şekilleri bozuluyor. Buzdolabında bir gece beklettikten sonra servis yapın. Üstüne tarçın, fındık, fıstık veya hindistan cevizi serperek süsleyebilirsiniz.

Mutlu Bayramlar