Ekşi Mayalı Pankek - Doğal Maya

Ekşi Mayalı Pankek

Ekşi Mayalı Pankek
Ürün Detay

Anneannem rahmetli akıtma derdi. Arkadaşımın Anneannesi ise kaygana, ben pankek diye biliyorum siz ne diyorsunuz bilmem ama hepsi aynı şeyi tarif ediyor pazar sabahı anne kurtaran hamur işini. Hafta içi işe, okula gitmeden önce apar topar ne bulunursa edilen kahvaltı hafta sonu olunca en problemli öğün haline geliyor. O onu istemezmiş, öbürü bunu yemekten bıkmış. Her pazar değişik hoşa gidecek şey bulmaksa ayrı dert. Ben acaba ne yapsam diye durakladığımda hemen pankek yaparım. Hem çok pratik hem de çok lezzetli.

 

Ayrıca evde bir şeyi atmaktan da nefret ederim. Ekşi mayanın kuvvetli kalıp yaşaması için düzenli aralıklarla beslenmesi gerekir ama benim canım bazen bir şey pişirmek istemez. O zaman da maya çoğalır elimde bir yığın hamur olur.  Atmak yerine bu fazla mayalarla pankek yapıp değerlendiririm.

 

Pankekin içinde aslında şeker olur ama ben şekerden uzak durmaktan yanayım. Bu sebeple nötr yapıyorum ne çok tuzlu ne de tatlı. Dileyen yanında bal, reçel veya marmelatla yesin, dileyen peynir zeytinle.

 

Bu sefer bal kabağı püresiyle servis ettim. Yanına da taze meyveler koydum. Pankekin güzelliği de burada yanına ne koyarsanız koyun çok yakışıyor.

 

Malzemeler:

 

2 su bardağı ekşi hamur mayası

1 yumurta

½ çay kaşığı tuz

2 yemek kaşığı zeytinyağı

3 + yemek kaşığı süt ( yoksa yoğurt suyu, ayran, su hepsi olur)

 

Yapılışı:

 

Süt hariç tüm malzeme karıştırılır sonra kaşık kaşık süt ilave edilir. Mayanızın akışkanlığına göre içine konulan süt oranı değişebiliyor. Koyu kek kıvamlı bir hamur elde edene kadar süt eklemeye ve karıştırmaya devam edin. Yanmaz tavanızı orta hararetli ocakta ısıtın içine fındık büyüklüğünde tereyağı koyup eritin. Hamurunuzdan büyükçe bir kaşık alarak tavaya dökün. Tavanızın büyüklüğüne göre yan yana birkaç tane pankek pişirebilirsiniz. Üstü göz göz olup bir tarafı pişince diğer tarafını çevirin. Her yeni partiden önce tereyağı koymayı unutmayın. Bu ölçü ile yaklaşık 11-12 adet pankek çıkıyor. Ilık ya da soğuk servis edin. Mutlaka vanilyalı dondurma ve çilekle denemeyi unutmayın.

 

Afiyet olsun.