Sahur Bisküvisi - Doğal Maya

Sahur Bisküvisi

Sahur Bisküvisi
Ürün Detay

Ramazan’da en önemli konu iftarda ya da sahurda ne yesek konusudur. İftarda yaz kış fark etmez çorba olmazsa olmazdır, sahurda ise börek çörek. Zaten uzun yaz günlerine dayanabilmek için sahurda bol karbonhidrat almak şart.

Ben çocukken sahura kalkmak çok eğlenceliydi. Oruç tutsam da tutmasam da sahura kalkmayı çok severdim. Tabi sorumluluk annenin sırtında, ben sadece yeme kısmında vardım. Oysa büyüdükçe işin rengi değişti; uykulu uykulu kalk, yemek hazırla, zaten uykun açılmamış birde üstüne yemeye çalış zor tabi. Sonrasında sabaha işe geç kalmamak için sofrayı topla, bulaşıkları hallet derken bingo açılmayan uykun açılsın. Bu seferde uyumayı denersin. Ben orucun en çok bu kısmında yorulurum işe uykulu uykulu gitmek insanın gününü bitirir. Verim yarıya iner.

Galiba annelerin evde oturduğu dönemlerde bu işler biraz daha kolaymış, anneannem de annem de sahura kadar otururdu. Börekler, dolmalar yapar, bizi güzel güzel beslerler, ertesi günde içleri geçerse ikindide azıcık dinlenirlerdi. Bizde maalesef bu şans yok.

Benim gibi ev halkını sağlıklı ve lezzetli beslemeyi amaçlayan biri içinse, sahuru hazır su böreği ile geçiştirmek kendini kötü hissettiriyor.  Bizde bu uykusuzluk meselesini sahura kalkmak yerine yiyip yatarak çözdük. Hem uyku bölünmüyor hem de bir şeyler hazırlamak daha kolay oluyor.

Sahur bisküvisi de ılık servis yapılınca daha lezzetli olan tam bir sahur yiyeceği. Sade yiyebileceğiniz gibi, hem tatlıyla hem de tuzluyla yiyebilirsiniz. Benim gibi küçük çocuğu olanlar içinse çok pratik. Ertesi gün yanına bir bardak süt veya kefir koyup kahvaltıyı hazırlayabilirsiniz.

Bu bisküvinin özelliği en az 7-12 saat mayalanması. Yapımı çok kolay ve çabuk, sizi hiç yormuyor. Hemen yoğurup tezgahta unutabilirsiniz. Sahurda siz çayı demlerken çarçabuk fırına koyup 25-30 dakikada sıcak sıcak sofraya koyabilirsiniz.

 

Sahur Bisküvisi

Malzemeler:

2,5 su bardağı beyaz un

Yarın su bardağı aktif ekşi maya

1 su bardağı kefir (yoğurtta koyabilirsiniz)

3 yemek kaşığı toz şeker (tatlı isterseniz şeker miktarı arttırabilirsiniz. Tuzlu bir tat içinse 1 yemek kaşığı kullanın.)

Yarım çay kaşığı tuz

1 su bardağı küp küp kesilmiş soğuk tereyağı

Yapılışı:

Fırını 200 derece alt üst ısıtmaya ayarlayıp, ısınmaya bırakın.

Bu arada siz unu eleyin, ortasını havuz gibi açarak diğer malzemeleri ilave edin. Biraz yoğurup üstünü ıslak bezle örterek mayalanmaya bırakın. En az 7 en çok 12 saat bekletin.

Mayalanmış hamurunuzu unlanmış tezgahta rulo haline getirin. Rulo halindeki hamuru 1,5cm kalınlığında bıçakla kesip yuvarlaklar yapın. Yuvarlak bisküvilerinizi tepsiye yan yana dizin. Sıcak fırına sürün. 25 -30 dakika pişirin. Altı üstü güzelce kızarınca fırından çıkarıp servis yapın.

Hayırlı Ramazanlar.