Altüst Böreği - Doğal Maya

Altüst Böreği

Altüst Böreği
Ürün Detay

Tüm anneler için pazar kahvaltıları pek telaşlıdır. Haftaiçi okula, işe yetişmeye çalışan aile fertleri genelde tostla ya da birkaç lokmalık basit kahvaltılarla yollara dökülürken, herkes pazar günü için özel birşeyler bekler. Bizim evde de durum hiç farklı değil, daha cumartesiden düşünmeye başlarım yarın ne yapsam diye. Altüst Böreği de bir kurtarıcı. Hem kolay hem de lezzetli. Bizim evde kedi cinsleri yaşadığı için ben kıymalı yapıyorum ama her tür börek içini kullanabilirsiniz elbette.

Burada kullandığım yufka Mayaköy Şepit. Her paketten 2 adet yufka çıkıyor. Bu yufkaları ekmek gibi de kullanabiliyorsunuz. Bazı Pazar günleri yumurta haşlayıp içine peynir ve yeşillikler doğrayıp bu yufkalara sarıp kahvaltıya hazırlıyorum, bazen de börek yapıyorum.

Tam buğday unundan yapılan bu yufkalar hazır yufkalara oranla biraz daha kalın ama çok lezzetli ve besleyici. 2 yufkadan kocaman bir börek oluyor.

Evdeki küçük kaplana göre börek dediğin böyle olur zaten.

Malzemeler:

1 paket Mayaköy Şepit
1 yumurta
½ su bardağı zeytinyağı
½ su bardağı süt

İç Harcı :

300 gr. kıyma
1 iri soğan
2-3 diş sarımsak
bir avuç kıyılmış ceviz içi
tuz, karabiber, kırmızı pul biber, nane, kekik

Yapılışı:

Bir gece önceden iç harcını hazırlarsanız sabaha böreği yapmanız çok daha kolay oluyor. Zeytinyağda, önce sarımsakları ve soğanı kavurun, ardından kıymanızı ilave edip kavurmaya devam edin. En son baharatlarını ve tuzunu ilave edip kapatın, ardından ceviz içini koyun.

Evdeki en geniş tavanızı kullanabilirsiniz. Yağladığınız tavaya yufkalardan birini kenarlarını taşırarak yerleştirin. Kenarları çok fazla gelirse elle koparın ve koparttığınız parçaları tavanın dibine yayın. Derin bir kase içinde yumurta, süt ve zeytinyağını çırpın ve kaşık kaşık tavadaki yufkaların üstüne serpin. 2. Yufkadan parçalar koparıp ince bir sıra daha tavaya yerleştirip üstüne harç gezdirin. Yufkaların üstüne kıymalı harcınızı koyup bir sıra daha yufka koyun. En alttaki yufkanın tavadan sarkan kenarlarını üstüne bohça gibi kapatın.

Tavanızın üstünü bir kapakla kapatırsanız daha güzel pişiyor, önce biraz hızlı sonra kısık ateşte pişirin. Altı tamamen kızarınca bir spatula yardımıyla tersyüz edip bir de diğer yüzünü pişirin. Sıcak servis yapın.

Afiyet olsun.