Hazır Yaş Market Mayası Kullanarak Ekmek Yapımı - Doğal Maya

Hazır Yaş Market Mayası Kullanarak Ekmek Yapımı

Hazır Yaş Market Mayası Kullanarak Ekmek Yapımı
Ürün Detay

Uygun kaba 1 küçük paket hamur mayasını elinizle ufalayın. Mayanın taze olmasına dikkat edin. Ufalanan mayaları suyun içinde karıştırarak eritin. Eriyiğin içine 2 çay kaşığı şeker ilave edebilisiniz. Karışıma beş altı kaşık unu, yavaş yavaş ilave ederek hamur yapın. Mayalı hamur normalden biraz cıvık olsun. Karışımı 45 dakika dinlenmeye bırakın.

 

Mayanız bekleme süresi sonunda iyice kabaracaktır.

 

Bu arada 1 kg unu eleyin.

 

Mayanızı elediğiniz una ilave esin ve güzelce karıştırın.

 

Maya ile karışmış una yavaş yavaş su ilave ederek hamur haline getirin. İlk karım da hamurunuz normalden biraz cıvık olabilir.60 dakika mayalanmış hamuru bekletin. Hamur kabınızın üzerine nemli bez örtün. Mayalanma süresi ortam sıcaklığına göre değişebilir.

 

Hamurunuz hacminin en az 3 kart artması lazım.

 

Mayalanan hamurunuza 2-3 kaşık un ve 1 çay kaşığı tuz atarak tekrar yoğurun. Yoğurmasonunda hamur lastik kıvamına gelmelidir. Hamurun üstünü biraz unlayın. Bu aşamada hamur elinize veya kaba yapışmaz.

 

Artık hamura şekil vermek için tezgahınıza alabilirsiniz. Tezgaha biraz un serpin ve hamuru şekillendirin.

 

 

Şekil verdiğiniz hamuru tepsiye veya pişirme kabınıza yerleştirin. Havadar olmayan sakin bir yerde tekrar mayalanmaya bırakın. Bu süre 30-45 dakika olabilir.

 

Hamurun ilk halinden 1-2 kat fazla genişlemesi yeterli olacaktır. Fazla beklerse pişme esnasında çökebilir. Beyaz un ve hazır maya kullanılan ekmekler çabuk kabarır ve çabuk çökerler.

 

Mayalanmış ekmek hamurunu 170 dereceye ısıtılmış fırına yerleştirin. Fırının alt ve üst ısıtması açık olsun. Pişirme için 90 dakika yeterli olacaktır.

AFİYET OLSUN