Simitççiiiii | Doğal Maya

Simitççiiiii

Simitççiiiii
Ürün Detay

Simit yapan fırıncıdan evde simit yapmak için tarif istediğimde ne dese beğenirsiniz “Sizin kullandığınız undan simit olmaz.” Yahu kardeşim buğday unu buğdaydan olmuyor mu? Sizin ki farklı bizim ki farklı mı?

Hayvan yemi olarak kullanılması gereken, proteini düşük 5. kalite buğdaylardan un yapıyorlar. Bu unlar maliyetleri düşürmek için harika ama yapılan malzemeler lezzetli olmuyor. İşte burada katkı maddeleri devreye giriyor. Önemli olan tüketicinin beğeneceği ürünü, ucuz hammadde kullanarak yapıp bir de bu ürünleri en yüksek fiyattan satabilmek. Amaç bu olunca katkı maddeleri, lezzetlendiriciler havada uçuşmaya başlıyor. Hasta olmuşuz, alerji olmuşuz kimin umurunda.

Ankara’nın çıtır çıtır kahverengi simiti hiç bir yerinkine benzemez. Biz Ankaralılar başka bir yerde simit yiyemeyiz. Öyle yumuşak sarı sarı şeyler bir çeşit çörektir ama simit değildir. işte bu simitler eskiden pekmeze ve susama batırılıp pişirilirdi. Şimdi ise yanık şeker kullanarak o kehribar rengi veriyorlarmış. Eğer herhangi bir gıda maddesini yakarsanız sağlıklı olmaz, kanserojen olur.

Siz hiç simidin analiz yapıldığını duydunuz mu? Ben ne duydum ne gördüm. Sağolsunlar lütfen denetim yaparlarsa fare, böcek var mı? Gramajı düzgün mü? Belgeleri tam mı? Sadece bunlara bakıyorlar. Peki böcek ilacı karışmış mı? Bakan var mı? Sağlıklı Çinli kılından bahsetmeyeyim mideniz iyice kalkmasın.

Benim çocukluğumda simitler simitçi tezgahlarında satılırdı. Simit satanlar başlarında simit tablasıyla mahalle mahalle dolaşır, bağıra çağıra simitlerini satarlardı. Annelerimiz Öğretmenlerimiz de açıkta satılan simitleri almamamız konusunda bizi uyarır, hepsi el birliği ile sağlıksız olduğunu söylerlerdi. Peki sizce hangisi daha sağlıksız?

Bir simit, peynir, çay keyfimiz vardı, ona da ot tıkadılar ya bir şey demiyorum ama azimliyim onu da evde yapacağım.