Peynirde,Yoğurtta yani Süt Ürünlerindeki Bazı Hileler | Doğal Maya

Peynirde,Yoğurtta yani Süt Ürünlerindeki Bazı Hileler

Peynirde,Yoğurtta yani Süt Ürünlerindeki Bazı Hileler
Ürün Detay

Para kazanma hırsı insanların gözlerini kör edince tükettiğimiz gıda ürünlerinde her gün yeni bir sahtecilik öğrenebiliyoruz. Bildiğiniz üzere sütün en değerli kısmı yağı. Üreticiler süttün yağını çekip, bu yağı krema ve tereyağı olarak satıyorlar. Ürünlerin yağ miktarlarını doğru olarak belirttikleri sürece bunda hiçbir sakınca yok elbette, sorun yağı çekilen ürünlerin tadı beğenilmediğinden satışının zorlaşması halinde ortaya çıkıyor. Bu durumda, bazı gözü dönmüş üreticiler insanların sağlığını hiçe sayarak bir takım hileler yapmaya başlıyorlar.

En çok yapılan ve bilinen hile süt yağının yerine bitkisel margarin yağı kullanmaktır. Gıda Teknolojisi o kadar gelişti ki artık tereyağı tadında margarinler market raflarında karşımıza çıkıyor. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ara ara yaptığı denetimlerde bunu ortaya kolaylıkla çıkarıp gerekli yaptırımları uyguluyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi yağı çekilen sütün kalitesi ve verimi düşüyor. Yani daha çok sütten daha az peynir üretilebiliyor. Bu durum peynir firmalarının karlarını ve üretim miktarlarını düşürüyor. Sorunu çözmek içinse sütlere kimyasal maddeler ilave ederek peynir içerisindeki suyun dışarıya atılmasını engellemeye çalışanlar olabiliyor. Böylece bizlere peynir yerine su satıyorlar. Ancak işin ürkütücü kısmı burası değil bu su tutucu kimyasal maddeler KANSOROJEN. Teknoloji geliştikçe hergün yeni kimyasalların ortaya çıktığı ve hemen kabul edildiği ülkemizde maalesef bazı kimyasal maddeler analizle bile ortaya çıkarılamayabilmekte. Ürünlerin raf ömrünü uzatan antibiyotiklerden ise hiç bahsetmeyeceğim. Bu katkı maddeleri o kadar çok ki adlarını bile yazmaya kalksam sayfalara sığmaz.

Eveeet yeni öğrendiğim hileye gelelim. Peynire, süte, yoğurda yani süt ürünlerine, kullanılmayan hayvansal iç yağ karıştırması. Yapılan analizlerde, süt ürünlerinde bitkisel yağa bakılmaktadır. Süt yağı, yani tereyağı hayvansal yağ olduğundan, labaratuarlar buna bakmadıkları için bulamıyorlar. Bunu yapan firmalarında yanına bu iş kar kalıyor. Kullanılan bu atık yağlar, doymuş yağlardır. Kalp damar hastalıklarına davetiye çıkarırlar. Bu hastalıkla mücadele eden insanlar bu ürünleri tükettiklerinde ne olur düşünemiyorum. Bu gözü dönmüşlük ve canilikten başka bir şey değil. Paylaşayım da sizde şok olun dedim. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.