Organik Tam Buğday Unu ve İnsan Sağlığı | Doğal Maya

Organik Tam Buğday Unu ve İnsan Sağlığı

Organik Tam Buğday Unu ve İnsan Sağlığı
Ürün Detay

Ülkemizde tam tahıl unu olarak her zaman tam buğday unu düşünülmekte ve akla gelmektedir. Bu düşünce buğday yulaf çavdar arpa unları ile mısır ve pirinç unu tüketimine baktığımızda buğday unu tüketimimizin diğer tahıllardan elde edilen unlardan çok yüksek olduğu görülmektedir.

Halkımızın temel gıdası içerisinde yer alan ekmeğin önemi tartışılmaz yüksektir. Son yıllarda tam buğday unundan yapılan ekmek tüketiminin beslenmedeki kıymetinin yüksekliği yanında sürdürülebilir sağlıklı yaşam içinde son derece önemli olduğu yönünde bilinç düzeyi artmıştır.

Tüketilen ekmeğin büyük kısmının buğday unundan yapıldığı herkes tarafından bilinmektedir. Burada önemli olan tam buğday unu ve düşük randımanlı rafine beyaz un arasındaki farkı bilmek ve anlamaktır. Buğdayın yapısı en dışta kabuk kısmı yani kepek, dane içersinde öz yani ruşeym ve endospermden oluşur. Endosperm tam tahılın %80 den fazlasını oluşturur. Ruşeym (öz) ve Kepek ise tahıl çeşitlerine göre farklılık gösterir. Tam buğday ununda kepek, rüşeym ve protein yönünden bütün besin öğeleri yüksek oranda bulunmaktadır. Oysa beyaz ekmek yapımında kullanılan düşük randımanlı unda ise kepek ve özün ayrılması ile buğdayda bulunan tüm besin öğeleri bulunmaz ve bu da düşük randımanlı un olarak değerlendirilir.

Tam buğday unundan yapılan ekmek ve unlu mamüllerin insan sağlığını olumlu yönde etkilediği, bu ürünlerin, mide barsak kanserlerinin engellenmesinde, tip 2 Diabetes mellitus un önlenmesinde, Kalp damar hastalıklarının önlenmesinde önemli rol oynadığı, boy kilo vücut dengesinin sağlanmasında önemli rol oynadığı pek çok bilimsel çalışma ile ıspatlanmıştır.

Tam tahıl unları (Tam buğday unu, Tam yulaf unu, tam çavdar unu) ile yapılan ekmek ve unlu mamüllerin tüketilmesinin halk sağlığı açısından öneminin anlaşılması, kent yaşamında giderek bu ürünlere ilginin artmasına sebep olmuş ve günümüzde tam tahıl unlarından yapılmış organik ekmek ve unlu mamüller aranır olmuştur.

Tam buğday ve ilaç kalıntısı bulunmayan organik unlardan yapılan ekmeklerin tüketiminin teşvik edilmesi, merkezi ve yerel yönetimler tarafından desteklenmesi, toplum sağlığı için önem arz etmektedir..