Ekşi Hamur Mayası Tarifi Soranlara | Doğal Maya

Ekşi Hamur Mayası Tarifi Soranlara

Ekşi Hamur Mayası Tarifi Soranlara
Ürün Detay

Ne zaman ekşi hamur mayalı bir tarif yayınlasak haklı olarak takipçilerimiz hemen ekşi ekmek mayasını nasıl yapacaklarını soruyorlar. Haklılar ama ne yazık ki tarif veremiyoruz, çünkü biz ekşi mayamızı onbeş yıl önce yapmıştık ve yaparkende birçok başarısız deneme geçirmiştik. Ne hikmetse en ufak tarifleri bile not eden ben bu tarifi saklayamamışım.

Biz o günden beri evde ekmek pişiriyoruz ve mayamızıda düzenli olarak besliyoruz. Artık bakteri mantar popülasyonu olarak dengeli, kabartma kuvveti artmış lezzeti oturmuş bir mayamız var ve kaybetmemek için azami dikkat ediyoruz.

Evde ekşi maya ile ekmek yapmak isterseniz internette, çeşitli kitaplarda ekşi mayanın nasıl yapılabileceğine dair çeşitli tarifleri kolayca bulabilirsiniz. Aslında tarife bile gerek yok unla suyu karıştırın ama ununuz katkısız doğal bir un olsun suyunuzda klorsuz içme suyu başka birşeye aslında gerek yok. Yayvan bir kaba koyuyorsunuz ağzı açık temiz havadar özellikle rüzgarlara açık bir yerde bekletiyorsunuz. Sonra bırakıyorsunuz doğa işini yapsın. Havada ki vahşi bakteri ve mantarları toplayan hamurunuz göz göz oluyor ve kabarıyor. İşte ekşi mayanızın temeli bu ama bu hamuru maya olarak direk kullanırsanız ekmeğiniz ne lezzetli olur, ne de kabarır. Üstelik sağlıklı bir doğa temiz bir çevre özellikle şehir merkezlerinde nerdeeee!!! Bana göre bu sistem anca kırsal alanda, yerleşimin sanayinin az olduğu yerlerde işe yarar.

Gerçi daha başka ekşi maya yapım yolları da mevcut, mesela bazı tariflerde kuru meyve veya hazır maya kullanarak da yapılıyor. Fakat her metotta karşımıza çıkan sorun aynı: Mayanın sağlıklı,doğru ve dengeli bir bakteri mantar kombinasyonuna sahip olması.

Ilk mayamızı yaptığımız dönemde ekmeklerimiz elbette bu lezette değildi ama ondan da vahimi kabarmaz taş gibi olurdu. Biz yinede yerdik orası başka, ama kabul etmek gerekirse aslında biraz heves kırıcı. Hele kek poğaça yapmak oturmayan yeni maya ile bence malzeme ziyanından başka birşey değil.

Bugün bütün dünyada nam salmış San Francisco çıtır ekmeklerinin mayasının onsekizinci yüzyıldan kalma olduğu ve o tarihten beri kullanıldığı bilinmekte.

Fakat lütfen bütün bu yazılanlar gözünüzü korkutmasın çünkü sonuç tüm bunlara değiyor. Yıllar geçtikçe ekmekleriniz çıtırdıyor, nefasetle çatlıyor, hacminin üç dört katı kabarıyor, en önemlisi bir lezzete kavuşuyor ki başka ekmek yiyemez oluyorsunuz. İşte bu noktada kekler, poğaçalar ve böreklerde artık yapılabiliyor. Dengeli bir maya ile Pandispanyaları bile kolayca kabartabilirsiniz. Bu şekilde çok fazla yumurta kullanmanıza gerek kalmaz. Yumurta kokusunu çok sevmeyenler ve birazda tasarrufu sevenler için büyük kolaylık.

Maya ve kabartma tozu kullandığınız herşeyi yapabiliyor olmanız sizi bu malzemeler için markete gitmekten ve para vermekten kurtarıyor. Düşünün hem bütçenizden hem de zamanınızdan ne çok tasarruf edeceksiniz. Geç bayatlama ve mayadan gelecek ilave lezzette artı değeri.

Yok ben bunlara hemen kavuşmak istiyorum. Beklemek istemiyorum diyorsanız hazır oturmuş ekşi mayası olan birinden temin edebilirsiniz. Çevrenizde böyle biri yoksa veya doğallığına güvenebileceğiniz bir maya istiyorsanız www.canberk.com.tr adresini inceleyebilirsiniz.

Afiyet ekmek olsun.