Detoks (Arınma) Gerçeği | Doğal Maya

Detoks (Arınma) Gerçeği

Detoks (Arınma) Gerçeği
Ürün Detay

Hollywood yıldızları tarafından sürekli dile getirilip önce Amerika’ya sonra tüm Dünya’ya yayılan Detoks ya da Arınma programları bizde de çok moda. Gün geçmiyor ki magazin haberlerinde bir ünlü yeni bir Detoks’a başlamasın , yeni bir Arınma ürünü kullanmasın.

Birbiri ardına açılan merkezlerde 5 günlük 7 günlük programlarla isteyenlere bedensel ve ruhsal arınma kürleri uygulanırken bir yandan da pek çok yeni firma aracılığı ile hazır detoks içecekleri pazarlanmakta. Tarifleri, tanımlamaları ve medyadaki popüleritesiyle Detoks günümüzün en çok konuşulan konularından birisi.

Detoks savunucuları bu tür programlarla daha sağlıklı, daha zinde, daha güzel ve aynı zamanda da daha zayıf kalmanın mümkün olduğunu; bu şekilde hem bedenin hem de ruhun temizlendiğini arındığını iddia etmekteler. Bu programlarda belirli bir süreyle sadece sebze ve meyve suları ile hazırlanan içecekler tüketilerek beden temizlenmekte, yoga meditasyon ve diğer bazı esneme programları ile de ruhun dinginleştirilmesi amaçlanmaktadır.

Detoks uygulayıcıları; alınan gıdalarla, ilaçlarla ve çevresel faktörlerle her geçen gün artan oranda toksinlerin bizi zehirlediğini ve belirli dönemlerde gerçekleştirilecek Arınma programları ile bunlardan kurtularak hemen her tür sağlık sorununa çözüm bulunabileceğini savunmaktadırlar.

Aslında Detoks ya da Arınmanın tıbbi anlamı, ilaç madde ve alkol bağımlılarının özel sağlık kliniklerinde tedavi olarak bu kötü alışkanlıklarından kurtulmalarıdır ki biz burada bu anlamı üzerinde durmuyoruz.

Gerçekte Detoks; herhangi bir program, kür veya bir diyet şekli değildir. Nefes almak gibi, uyumak gibi vücudun var olan doğal bir işlevidir. Zaten her gün vücudumuz kendisine zararlı maddeleri kandan ayıklayarak ter, idrar ve dışkı yoluyla dışarı atar.

Bu sistemde karaciğer, böbrekler, akciğerler, deri ve bağırsaklar çok önemli roller üstlenmektedir. Karaciğer istenmeyen bakteri ve toksinleri kandan filtreleyerek kimyasal olarak nötralize edip böbreklerden atılmasını sağlar. Akciğerler nefes yoluyla giren kirleticilerle mücadele ederken derimiz ter yoluyla bunlardan kurtulur. Gizli organımız da denilen sağlıklı bir bağırsak florası ise, toksinlerle savaşta çok önemli bir silahtır. Bu konuya diğer yazılarımda değinerek detaylı bilgiler verdiğim için burada tekrara girmek istemiyorum.

Bence asıl sorulması gereken soru Arınma/Detoks konusunda bu değerli organlarımıza nasıl yardımcı olabiliriz? Onların doğal işlerini yapmasını nasıl kolaylaştırabiliriz olmalı.

Her şeyden önce vücudun bu istenmeyen maddelerden yani toksinlerden kurtulması için 3-5 günlük programlara bel bağlamak, yapacağımız ilk yanlış olacaktır. Siz bütün sene ne bulduysanız yerseniz, her yere arabayla gidip yürümeye üşenirseniz, birkaç gün toksin atıcı gıdalarla beslenip akşama kadar yoga pilates yaparak sağlıklı olamazsınız.

Bu kürlerle sağlıklı olmanın yanında zayıflayacağınız da şüpheli. Hiçbir şey yemeden sadece sebze meyve suları tüketip zayıflanamaz. O zaman sadece hücrelerinizde ki su çekilir. Vücut yağlarınıza hiç bir şey olmaz aynen kalırlar. Siz de normal beslenmeye geçtiğinizde aynı kiloya şıp diye dönersiniz. Birde bolca aldığınız meyve şekeri kilo probleminize maalesef yenilerini ekler. Üstelik bu beslenme tarzı ile yeterli lif de alamazsınız, bağırsaklarınızın fonksiyonu bozulur,  ya kabız olursunuz ya da ishal. Tüm bunların üstüne bir de açlık çeker, yetersiz beslenirsiniz. Bu yüzden de enerjiniz düşer, canınız hareket etmek bile istemez. Sağlığınıza kavuşmak yerine güçten düşer mutsuz olursunuz.

Oysa bol bol nitelikli sıvı alarak, probiyotik ürünler ve yüksek lifli gıdalar ile beslenip, taze ilaçsız yetiştirilmiş sebze ve meyvelerden dengeli ve orantılı olarak yıl boyu tüketirseniz zaten doğal olarak detoks yapmış olursunuz.

İlaveten, yaz aylarına biraz kilo vererek, hafifleyerek girmek isterseniz probiyotik içecekler tam size göre. Hem bol sıvı alarak toksinlerden kurtulursunuz hem de tok kalarak kilo verirsiniz. Ev yapımı yoğurt hem zayıflamanıza hem de arınmanıza yardımcı olurken, su kefiri sudan bıkıp biraz da gazlı içecek tüketmek isteyenlerin imdadına yetişir. Kombu çayı ise doğası gereği zaten bir detoks içeceğidir. İçinde bulunan çeşitli amino asitler karaciğere dosttur ayrıca cildinizi güzelleştirir. Tüm bu probiyotik ürünler birde lif yönünden zengin tam buğday ve tam çavdar ekmekleriyle desteklendiğinde gerçekten arındığınızı temizlendiğinizi hissedersiniz.

Modaya uyup ben de size birkaç tarif vermeden geçemeyeceğim,

 

Orman meyveli yoğurt,

Ev yapımı yoğurdunuzu bir gece önceden, tülbent bez ile süzülmeye bırakın. Elde ettiğiniz süzme yoğurda organik yulaf ezmesi karıştırarak, bir kaşık bal ile tatlandırın. Üzerine dilediğiniz miktarda çeşitli orman meyveleri; çilek, böğürtlen ya da yaban mersini ekleyin. Bu lezzetli yiyecek tam bir kahvaltı ya da ara öğün olarak yenilebilir.

Salatalıklı yoğurt suyu,

Tülbent ile süzdüğünüz yoğurdun sarı suyu hem lezzetli, hem de çok probiyotik bir içecektir. Asla ziyan etmeyin. Yoğurt suyuna, bir tane salatalığı organik ise kabuğu ile değilse soyarak dilimleyip ilave edin. Bu karışımı bir gece buzdolabında bekletin. Ertesi gün nane yaprakları ve buz ilave ederek dilediğiniz miktarda için. Bu içecek aynı zamanda cildinize ışıltı veren harika bir toniktir. Rahatça kullanabilirsiniz.

Zencefilli limonlu su kefiri;

Taze yaptığınız su kefirini bir gece boyunca tezgahınızda rendelenmiş taze zencefil ve limon dilimleri ile ikinci fermentasyona alın. Ertesi gün ağzı iyice kapalı bir şişeye koyup içine bir tatlı kaşığı bal ilave ederek buzdolabına kaldırın. Bal ilavesi ve iyice kapalı şişe sayesinde kabarcıklı detoks içeceğiniz hazır olacaktır.

Şeftalili yeşil kombu çayı;

Kombu çayınızı yeşil çay ile demleyip hazırlayın. Bu çaya şeftali dilimleri ve yarım limonun suyunu ekleyerek oda sıcaklığında ikinci fermentasyona alın. 1 gün sonra buzdolabına kaldırarak istediğiniz kadar tüketin. Harika bir buzlu çaydır.

Afiyet olsun.