Yoğurtla ilgili sıkça sorulan sorular: | Doğal Maya

Yoğurtla ilgili sıkça sorulan sorular:

Yoğurtla ilgili sıkça sorulan sorular:
Ürün Detay

Aslında yoğurt yapmak çocuk oyuncağı olmasına karşın hepimizin başına sık sık aksilikler geliyor. Bende yoğurtla ilgili bugüne kadar bana sorulan tüm soruları toplayıp bir araya getirdim.

1 – Yoğurdum çok ekşi neden olabilir?

Şayet yoğurdunuzu ideal mayalanma derecesi olan 41-43 dereceden daha yüksek sıcaklıkta mayalarsanız veya 5 saatten daha uzun süre mayalanmada bırakırsanız yoğurdunuz ekşir. Bu sebeple evde güzel yoğurt yapabilmek için ilk önce bir derece almanızda fayda var.

2 – Yoğurdumun tadı sanki biraz acı gibi, olabilir mi?

Evet şayet yoğurdunuza çok fazla maya koyarsanız çok kalabalık bir bakteri popülasyonu oluşur ve yoğurdunuz daha sulu ve hatta biraz acı olabilir. 1 litre süte 1,5-2 yemek kaşığı maya yeterli olacaktır.

3 – Yoğurdum tutmadı, suyu ayrıldı ve kesildi. Nerede hata yapmış olabilirim?

Muhtemelen sütünüz çok sıcakken mayaladınız. Ya da mayalanma ortamı çok sıcak olabilir.

4 – Yoğurdum tutmuş ama üstünde az miktarda berrak sarı suyu var?

Kaliteli iyi tutmuş yoğurdun üstünde biraz su olması çok normaldir. Ağzı açık buzdolabında bekletirseniz uçar ya da en iyisi yoğurdunuza karıştırın çok faydalıdır.

5 – Yoğurdum tutmuş, tadı da güzel ama sanki biraz pütürlü gibi?

Şayet sütünüzü çok harlı ateşte kaynatırsanız bu şekilde pütürlü yoğurdunuz olur. İyi bir yoğurt için sütü yavaş kaynatıp hızlı soğutmalısınız.

6 – Sanki yoğurdum eskisi gibi değil, daha sulu ve ekşi gibi?

Mayanızın kuvveti zayıflamış olabilir. Mayanızın güçlü olması için en geç 7 günde bir yoğurt yapmanız gerekir.

7 – Peki tatile gittiğimde mayama ne olacak?

Yoğurt mayanızı derin dondurucuda 3-4 hafta saklayabilirsiniz bu süre zarfında bakterileriniz zayıflayacağı için her zamankinden daha fazla maya kullanmanız gerekir. 1 litre için 3-4 kaşık maya kullanmanız yeterli olacaktır. Kullanmadan önce mayanızın tamamen erimiş ve oda sıcaklığına gelmiş olduğundan emin olun. Bu sistemin çok garantisi yok. Siz en iyisi güvendiğiniz birine emanet edin.

8 – Yoğurdumu yaptım ama çok sulu nerdeyse ayran gibi?

Muhtemelen sütünüzün kalitesi çok düşük ve yağsızdır. Sütünüzü 85-90 dereceye ısıtıp bir süre savura savura kaynatın ki suyu uçsun daha kıvamlı olabilsin.

9 – Yoğurdumu yaptım ama sünüyor?

Hemen atın, sütünüz büyük bir ihtimalle antibiyotiklidir.