Kurutulmuş Viili Yoğurt Kültürünün Aktifleştirilmesi | Doğal Maya

Kurutulmuş Viili Yoğurt Kültürünün Aktifleştirilmesi

Kurutulmuş Viili Yoğurt Kültürünün Aktifleştirilmesi
Ürün Detay

1- Viili yoğurt kültürü oda sıcaklığında pastörize süt ile mayalanır. UHT Süt kullanmayınız.

2- Süt olarak inek sütü, keçi ve koyun sütleri kullanılabilir. Hatta soya sütü ve hindistan cevizi sütü ile de mayalanmaktadır. Fakat bu sütlerle mayalanmadan önce ilave maya ayrılmalıdır, çünkü soya sütü ile veya Hindistan cevizi sütü ile mayalandıktan sonra bir kez daha maya olarak kullanılamaz.

3- Teslim aldığınız Viili Kültürünüz kurutulmuş yoğurt kültürüdür. Yani ilk olarak aktif hale getirilmesi gerekir.

4- Viili’yi mayalayacağınız kap daima toprak cam veya tahta olabilir. Çok iyi yıkanmış ve ağzı biraz hava alan bir kap olmalıdır. Aktivasyon ve ilk üç mayalama için bardak ve kavanozlar işe yarar, çünkü miktarsal olarak az olacaktır. Ağzına tülbent koyarsanız daha iyi mayalanır çünkü hava almalı.

5- Aktivasyon için yaklaşık olarak yarım yemek kaşığı kurutulmuş Viili kültürünü iki yemek kaşığı süt içinde tahta kaşığın sapını kullanarak iyice karıştırıp mayalayın. Bardağın ağzını tülbentle kapatıp mayalanmaya bırakın.

6- Oda sıcaklığında yada daha soğuk sütle mayalayın. Sıcak süt mayanızı öldürür.

7-Süre ortam sıcaklığa göre çok değişkenlik gösterebiliyor. Hafifçe kımıldattığınızda tutmuş olmalı fakat çok katı bir yoğurt değil aklınızda bulunsun.

8- Normal mayalanma süresi ortam sıcaklığına göre 12-24 saatte tamamlanmaktadır. Eviniz serin ise bir tam gün gerekliyken sıcaksa 12 saatte hatta yaz sıcaklarında daha erken mayalanabiliyor. Özellikle ilk aktivasyonda her 6-8 saatte bir kontrol etmeniz faydalı olur. Bakın tuttuysa buzdolabına kaldırın.

9- İlk mayalamada ortam serinse 24 saatte olgunlaşmamışsa ekstra bir süre verin fakat 36 saati geçirmeyin. 36 saat sonunda herne şekilde olursa olsun buzdolabına kaldırın.

10- Mutfakta direk güneş ışığı almayan bir yerde bekletin. Bakteri kaçışları olmasın diye başka mayalı yiyeceklerden uzakta tutun.

11- Buzdolabında mutlaka 6-8 saat veya bir gece beklettikten sonra ikinci mayalamayı yapın.

12- Ikinci mayalanmada elinizdeki Viili kültürünüzün iki katı kadar süt koyup 12-24 saat bekleyin. 6-8 saatte bir kontrol edin. Tuttuğu zaman buzdolabına koyup dinlendirin.

13- Şayet 24 saatte hazır olmazsa ilave süre tanıyın ama 36 saati yine geçirmeyin.

14- Buzdolabında 6-8 saatte beklettikten sonra üçüncü mayalanmaya hazırdır.

15- Üçüncü mayalanmada Viili kültürünüzü yine iki katı sütle mayalayın. 12-24 saat mayalanmasını bekleyin 6-8 saatte bir kontrol edin tuttuğunda buzdolabına kaldırın.

16- Buzdolabında 6-8 saat veya bir gece bekledikten sonra hazırdır. Bu partiden gerekli miktarı ayırdıktan sonra kalanı yiyebilirsiniz.

17- Artık Viili yoğurt kültürünüz aktiftir. Geleneksel olarak yapılan Viili yoğurtlarında bir bardak süte bir yemek kaşığı maya kulanılmasına rağmen, benim tavsiyem kültürünüz daha güçlü hale gelene kadar yine maya miktarının iki katı sütle mayalamaya devam etmeniz olacaktır.

18- Birçok mayalama sonunda artık kültürünüz olgunlaştığında geleneksel orana geçerek her kaşık maya için bir bardak süt kullanabilirsiniz.

19- Her partiden bir sonraki parti için maya ayırmayı unutmayın. Ayırdığınız Viili kültürünü 7-14 gün içinde mayalayın. Yemek için ayırdığınız yoğurdunuz çok daha uzun süre buzdolabında tazeliğini korur.

Viili yoğurt kültürünüzün saklanması:

Kısa süreli saklama:

Viili yoğurdu buzdolabında 7-14 gün saklayabilirsiniz ama benim tavsiyem 7 günde bir yeni yoğurt mayalamanız. 7 günden sonra gücü yavaşlıyor.

Uzun süreli saklama:

Dondurarak Saklama:

Viili yoğurdu mayaladıktan sonra buz kalıplarına dökerek sonrada kalıplardan çıkarıp ağzı sıkı sıkı kapalı bir torba veya kapta dondurucuda saklayabilirsiniz. 3-6 ay kalabiliyorlar ama ben 3 ayda bir yenilenmesini tavsiye ediyorum, çünkü güçleri azalıyor.

6 ay yada biraz daha fazla donduracaksanız, buz küplerini süt tozu dolu bir kapta dondurucuda saklayın daha güvenli olacaktır. Zararlı buzlanma ve hava ile temas kesilir.

Kurutarak Saklama:

Viili yoğurt mayanızı silikon düz bir yüzey üstünde yada bir parça yağlı kağıt üstünde temiz, serin havadar bir ortamda kurutabilirsiniz. Kurumuş mayanızıda bir kavanoz içinde, hatta zarf içerisinde oda sıcaklığında veya buz dolabında saklayabilirsiniz.

Kurutulmuş olarak kültürlerinizi 6 ay saklayabilirsiniz. Daha sonra tekrar canlandırmak için yukarıdaki prosedürü kullanabilirsiniz.

Afiyet olsun.