En doğal yoğurt mayası tarifi | Doğal Maya

En doğal yoğurt mayası tarifi

En doğal yoğurt mayası tarifi
Ürün Detay

Eskiler işini bizden çok biliyormuş. Yaz gelince yaylalara göç edip havalar soğuyuncaya kadar nispeten serin yükseklerde en sıcak günleri geçiriyorlarmış. Kimsenin aklına serinlemek için deniz kenarlarında güneşlenmek gelmemiş. Hatta deniz kenarındaki araziler genelde kız çocuklarına, yayladaki arazileri ise erkek çocuklarına miras kalırmış daha değerli ya. Bizde haftasonu Kartalkaya’nın Sarıalan Yaylasına çoluk çocuk serinlemeye gittik. Malum Ankara cehennem.

Püfür püfür esen hatta kaloriferlerin yandığı tertemiz bir gecenin sonunda sabah 5:30 da çivi gibi uyandım. Arkadaşımla bisikletlerimize atladığımız gibi kendimizi araziye vurduk. 3 saatlik çetin bir tırmanışın ardından nihayet zirveye ulaştık.

 

Dönüş yolunda biraz kaybolduk :) ama çok şükür şansımız yaver gitti. Sonunda sağ salim otelimize ulaştık.

 

Kartalkaya’nın eteklerindeki tüm köyler yaylalarına göçmüşler. Sarıalan mandalar ve yerli ırk ineklerle doluydu. Hepsi serbestçe gezinip, otluyordu. Ördekler, hindiler, tavuklar ortada yemleniyor hepsi hallerinden çok memnun gözüküyordu. Elbette bizim böyle fırsatları kaçırmamız olmazdı. Derhal evlerin kapılarını çalmaya başladık. Küçük araştırmamız sonunda kimden manda, kimden inek sütü buluruz, kimin tavukları kimin hindileri var, kaymağını tereyağını ekmeğini kim kendisi yapıyor hemen öğrendik.

Mayalarını henüz kaybetmemişler. Hazır maya kullanmıyorlar. Ancak işin üzücü yanı bu işi yapanların hepsinin yaşlı olması. Çocukları şehirde çalışıyor ve arada bir anne babalarını ziyarete geliyorlar. Bu yaşlı insanlar öldüğünde hayat tarzlarını devam ettirecek kimse kalmayacak. Maalesef onlarla birlikte mayaları da ölecek ve ellerindeki mayaların çocuklarına miras kalacak kadar değerli olduğunu düşünmüyorlar.

Artık yoğurt endüstriyel ürün oldu, tabi ki mayası da.  Yoğurt sütü olarak satılan ve içinde mayası olan ürünler bile 2. Sefer mayalamayı yapmıyor veya yaptırmıyorlar. Bana göre bu durum doğal değil ama gelin görün ki bütün hazır yoğurtların üzerinde doğal yazıyor. Bunun neresi doğal acaba?

 

En doğal yoğurt maya tarifini 2 yaşlı teyzeden aldım. Bu yoğurt mayasını yapabilmek için Hıdırellez zamanını beklemek gerekecek.Hıdırellez akşamı sütümüz bir taşım kaynatılır. Elimizi yakmayacak sıcaklığa kadar soğutulur. Sütün üzeri örtülerek sessiz bir odaya konur. Hızır babanın gelerek sütümüzü yoğurt yapması için niyet edilerek dualar okunur. Sabah sütümüzün ağzı açıldığında yoğurdumuz olurmuş. Tam ortasında parmak basılmış gibi birde mühürü olurmuş.

Diğer bir tarif yine hıdırellez sabahı güneş yeni doğarken başlıyor. Erkenden ekinlerin üzerindeki çiğ damlaları toplanıyormuş. Toplanan bu suyla sütü mayalıyormuşuz. Harika bir yoğurt oluyormuş. Ben onların yalancısıyım.

Bunlar anlatılan tarifler ve maalesef kısa zaman sonra yok olacak değerler. Biz zamanı gelince deneyeceğiz ,inşallah tutar.