Kaşar Peyniri Yapımı | Doğal Maya

Kaşar Peyniri Yapımı

Kaşar Peyniri Yapımı
Ürün Detay

1 çiğ süt

Video

Kaşar Peyniri çiğ sütten yapılır. Pastörize veya uzun ömürlü sütlerden yapmaya çalışmayın kesinlikle olmaz.

 

 

 

 

 

DSC_5517

10 kg çiğ sütü pastörize etmek için tencereye dökün. Pastörize işlemi sırasında benmari tenceresi kullanırsanız peynir veriminiz yükselir.

 

 

 

 

 

7 pastorizasyon

Sütü 70 derecede 10-15 saniye bekletmenizpastörize olması için yeterli olacaktır.

 

 

 

 

 

 

DSC_5551
Pastörize edilmiş sütün sıcaklığını hızlı bir şekilde 35-37 dereceye kadar düşürün.

 

 

 

 

14-img

Mayalama sıcaklığına kadar düşen sütünüze yarım su bardağı kadar ezilmiş, ayran kıvamına getirilmiş yoğurt ilave edin. Sonra karıştırın.

 

 

 

 

 

 

DSC_5542

10 kg süt için 1 bardak (200-250 cc) şirden maya kullanın. Eğer piyasada satılan hazır peynir mayalarından kullanacaksanız üreticinin talimatlarına uygun miktarda mayayı sütün içine ilave ederek karıştırın. Sütünüzün mayalanma sıcaklığı olan 35-37 derece aralığında olmasına özenle dikkat edin.

 

 

 

 

4 pastorizasyon

Süte maya ilave ettikten sonra 10 saniye kadar karıştırın. Sütü karıştırırken çok fazla dalgalanmamasına dikkat edin. Mayanızın gücüne göre 1-1.5 saat içinde süt mayalanıp jölemsi bir hale gelecektir.

 

 

 

 

 

18

Peynir pıhtısını orta ateşte 45 dereceye kadar ısıtın.Bu işlem sırasında pıhtıyı karıştırın pirinç tanesi büyüklüğüne kadar indirim.Karıştırma işleminde büyük yumurta çırpıcı kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

19

Pıhtı uygun sıcaklığa geldiğinde topaklanarak lastik gibi bir kıvama gelir. Pıhtıyı süzgeç veya tahta kaşık yardımıyla toplayıp bir süzgece alın.

 

 

 

 

 

 

21

Elinizde peynir pıhtısını süzebilecek uygun kaplar olması gerekir. Uygun ebatlardaki plastik süzgeçleri bu iş için kullanabilirsiniz. Ancak yinede çok fazla plastik ürün kullanmamaya dikkat edin.

 

 

 

 

 

DSC_5569

Peynir pıhtısı nı süzerken tülbent bez kullanın. Peynir altı suyu B vitamini açısından çok zengindir. Mümkünse atmayın. Yemeklerinizde , çorbalarınızda ve hamur işlerinizde kullanın. Hem çok faydalı hem de çok lezzetlidir. İçilmesinde de hiç bir sakınca yoktur. Pek çok sporcu gıdasında bu peynir suları kullanılır.

 

 

 

 

DSC_5573

Oluşan peynir pıhtısını oda sıcaklığında 1 gün beklemeye alın. Bu arada pıhtı süzülmeye devam edecektir.

 

 

 

 

 

IMG_0815

Bir gün bekleyen peynir pıhtısı sertleşecek, gözenekli bir yapıya kavuşacaktır.

 

 

 

 

 

 

DSC_5588

Peyniri rondodan geçirerek pirinç tanesi boyutuna kadar indirin. Eğer rondonuz yoksa peynir kalıbınızı elma soyar gibi ince şeritler halinde kesin.

 

 

 

 

 

IMG_0818

Peyniri haşlamak için tencere ve içine geçebilen süzgece ihtiyacınız olacak

 

 

 

 

IMG_0822

Tencerenizi temiz su ile doldurun. 80-90 dereceye kadar ısıtın.

 

 

 

 

 

 

IMG_0823

Rondadan geçirdiğiniz peyniri ısınan suyun içine atın.

 

 

 

 

 

 

IMG_0825

Birkaç dakika içinde peynir erimeye başlar. Erimeye başlayınca tahta kaşıkla ara ara çeviriniz. Suyun içinde lastik kıvamına gelince tezgaha alın. Hamur halindeki peyniri birkaç kez üst üste katlayın. Tekrar tencerenize atıp biraz daha erimesi için ısıtın işlemi tekrarlayın.

 

 

 

 

 

IMG_0829

Peynir sertleşme den tekrar dışarı alın ve şekil verin. Peynir soğumadan şekil vermeniz gerekir. Bu işlem sırasında tercih ederseniz peynirinizi tuzlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

IMG_0834

İsterseniz sıcak kalıba yerleştirin. Buzdolabına koymayın oda sıcaklığında soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra kalıptan çıkarın

 

 

 

 

 

 

DSC_5803

Kalıptan çıkarttıktan sonra tahtanın üzerine koyun. İlk gün birkaç saat de bir peynirinizi tersyüz edin. Peynirinizi 1 gün sonra yemeye başlayabilirsiniz.

 

Peyniri bekleterek aromasını artırabilirsiniz. Bekletirseniz 3 gün boyunca her gün çevirin. Sonraki günlerde 3 günde bir çevirin. Bir hafta sonra peyniriniz sararıp kabuk yapmaya başlayacaktır. Tamamen sararıp biraz kabuk yaptıktan sonra dolabınıza koyabilirsiniz.

Afiyet olsun.