Ekmeğimle OYNAMA | Doğal Maya

Ekmeğimle OYNAMA

Ekmeğimle OYNAMA
Ürün Detay

Evde ekmek yapmak; ucuz,lezzetli,sağlıklı ve düşündüğünüzden çok daha kolaydır.

1- Neden evde ekmek yapmak daha ucuz?

Klasik fırın ekmeğinden bahsetmiyorum. Şöyle biraz ağırca, daha büyük ve mesela köy tipi bir ekmek alsanız. Aldığınız market veya fırına göre fiyat değişmeye başlar. Hele birde organik olsun, tam buğday olsun, az tuzlu olsun diye çeşit talep edin bakın fiyat kaça çıkıyor. Amaaa evde, hele birde ekşi mayanız varsa un, su, tuz gerçekten ucuz.

2- Neden daha lezzetli?

Bir malın ticari olarak satışa değer bulunması için maliyetlerinin düşürülmesi esastır. Elbette kar maksimizasyonu sırasında ilk fedakarlık lezzetten verilir. Amaç en az masrafla sofrada ekmek gibi duran bir şey yapmaktır. En kuvvetli maya seçilir, çokça verilir, hemen şişirilir. Elbette vakit nakit, kim bekler saatlerce mayalanmasını. Un da en ucuzundan, besleyici değeri bizi ne ilgilendirir. Sonra hooop sofraya. Bakkaldan aldım tazecik, eve geldim peksimet.

3- Neden daha sağlıklı?

Aslında bu konuyu ekşi maya anlatırken daha detaylı yazacağım ama kısaca söyle diyebiliriz. Evde ekmek yaptığınızda içine ne koyduğunuzu biliyorsunuz. Koruyucu, katkı maddesi, kıvam arttırıcı, aroma, lezzet verici hiç bir şey yok. Un, su, tuz, maya. Üreticiler ürünlerinin sağlıklı(!) ve uzun raf ömürlü olmaları için içlerine sağlığa uygun miktarlarda koruyucular koyabiliyorlar. Elbette bunlar tamamen mevzuata uygun, fakat ekmek temel gıda her gün tüketiyoruz. Hepimiz, çocuklar, bebekler bile. Ekmekten biraz, peynirden biraz, ondan biraz bundan biraz. Peki hepsi toplandığında ne oluyor. Tatlandırıcılar, kıvam arttırıcılar, kabartıcılar gün geçmiyorki yeni bir şey eklenmesin. Tabi ekmeğin ne probiyotikliği, ne vitamin zenginliği hiçbir şey kalmıyor sonunda. Oysa ekmek 5000 yıldır insanoğlunun en gözde yiyeceği. Sofralarımızın baştacı. Fermente bir gıda, probiyotik, sindirim sistemimiz için faydalı. B vitamininden zengin, besleyici, peki üretimden sonra ne kalıyor bunlardan geriye, kocaman bir soru işareti.

4- Neden düşündüğümüzden kolay?

Kolay, bir kere en yalın haliyle öğrendikten sonra, ihtiyacınıza ve zevkinize göre dilediğiniz ekmeği yapabilirsiniz. İster köy tipi, ister tatlı, ister glutensiz yada az tuzlu nasıl isterseniz. Seçim size kalmış.