Aktif Ekşi Hamur Mayasının Beslenmesi Çoğaltılması | Doğal Maya

Aktif Ekşi Hamur Mayasının Beslenmesi Çoğaltılması

Aktif Ekşi Hamur Mayasının Beslenmesi Çoğaltılması
Ürün Detay

1.BESLEME:

150 gr. Ekşi Hamur Mayası 1 çay bardağı un ve yarım çay bardağı civarında su ile karıştırılarak hamur haline getirilir. Ekşi Hamur Mayasının kıvamı, hamur kıvamından biraz daha cıvık olabilir. Beyaz ve organik un kullanılmasını tavsiye ederiz.

2. BESLEME:

İlk beslemeden 1 gün sonra 1 su bardağı un ve yarım su bardağı su ile maya tekrar beslenir.

3. BESLEME:

2. beslemeden 1 gün sonra sonra 3. besleme yapılır. Bu beslemede 1 su bardağı una ortalama yarım su bardağı  su kullanılarak ekşi hamur mayası beslenir.

Bu aşamada ekmek pişirmek için ekşi mayanız yeterli miktara ulaşmış olacaktır. İçinden ekmek mayalamak için gerekli kadarını aldıktan sonra tekrar mayanızı aynı oranlarda besleyebilirsiniz.

En az iki veya üç günde bir ekmek yapıyorsanız mayanızı oda sıcaklığında muhafaza edebilirsiniz.

En fazla 48 saat içinde 1e – 1/2 oranında su ve unla besleme yapmalısınız. Unutmayınız mayanızın gıdası un ve sudur. Aç kalırlarsa ölürler. Eğer sık sık ekmek yapmıyorsanız mayanızı buzdolabında muhafaza edin.

Mayaların soğukta aktifliği azalacağından besleme süresi uzayacaktır. Kurutmamak kaydıyla 10 gün beslemeden buzdolabında ağzı kapaklı cam veya plastik kapta, az hava alacak şekilde saklayabilirsiniz.

Ekmek yapacağınız zaman 1 gün önceden buzdolabından çıkararak beslerseniz mayanızın güçünü yükseltir yani hamurunuz daha iyi kabarır.

Buzdolabından çıkarıp hemen de kullanabilirsiniz fakat bu sefer hamurunuzu mayalamadan önce mayanızı beslemeyin. Hayvancıklarınızın biraz aç olması ve açlıklarını ekmek yapacağınız hamurdan gidermesi daha iyi olacaktır.