Beyaz Peynir Yapımı | Doğal Maya

Beyaz Peynir Yapımı

Beyaz Peynir Yapımı
Ürün Detay

1 çiğ süt

Video

Beyaz Peynir çiğ sütten yapılır. Pastörize sütten yapmaya çalışırsanız kıvam yakalamanız zorlaşır ama imkansız da değildir.

 

 

 

 

 

5 benmarin tenceresi

Sütün ateşle direkt temas etmemesi peynir verimini artıracaktır. Eğer elinizde benmari tenceresi yoksa, normal tencere kullanarak da sütünüzü

pastörize edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

4

Benmari tenceresi iç içe geçmiş iki kaptan oluşur. Alttaki kapta su vardır ve su sayesinde süt ısınırken ateşle direk temas etmez.

 

 

 

 

 

 

IMG_0959
Sütü 70 derecede 10-15 saniye bekletmenizpastörize olması için yeterli olacaktır.

 

 

 

 

 

8 sogutma

Pastörize edilmiş sütün sıcaklığını hızlı bir şekilde 35-37 dereceye kadar düşürün.

 

 

 

 

 

 

14-img

Mayalama sıcaklığına kadar ısısı düşen sütünüze yarım su bardağı kadar ayran kıvamına getirilmiş yoğurt ilave edin. Sonra karıştırın.

 

 

 

 

 

 

DSC_5542

10 kg süt için 1 kapak (4 cc cc) şirdan maya kullanın. Eğer piyasada satılan hazır peynir mayalarından kullanacaksanız üreticinin talimatlarına uygun miktarda mayayı sütün içine ilave ederek karıştırın. Sütünüzün mayalanma sıcaklığı olan 35-37 derece aralığında olmasına özenle dikkat edin.

 

 

 

 

4 pastorizasyon

Süte maya ilave ettikten sonra 10 saniye kadar karıştırın. Sütü karıştırırken çok fazla dalgalanmamasına dikkat edin. Mayanızın gücüne göre 1-1.5 saat içinde süt mayalanıp jölemsi bir hale gelecektir.

 

 

 

 

 

DSC_5807

Jölemsi peynir pıhtısını mayalanan kabın içinde bıçakla kesin.  Pıhtıyı kare şeklinde 2×2 cm ebatlarında kesebilirsiniz

 

 

 

 

 

DSC_5558

Kesilen parçalar tencerenin derinliğine kadar inmelidir.

 

 

 

 

 

DSC_5811

 

Elinizde peynir pıhtısını süzebilecek uygun bir kap bulunması lazım. Bu kabın içine tülbent bezini serin. Kesilen parçaları 30 dakika kadar bekletip, iyice sulandıktan sonra süzme kabına alın ve peynir pıhtısını 2-3 saat kadar süzün.

 

 

 

DSC_5866

Peynir pıhtısının, suyu iyice süzüldükten sonra, tülbent bezinin ağzını sıkıca bağlayın. Eğer elinizde peynir pıhtısını koyacak kalıbınız varsa bu aşamada peynirlerinizi kalıba koyabilirsiniz.

 

 

 

 

DSC_5868

Peynirinizin üzerine ağırlık koyun ve 1 gün daha suyu süzülmesi için bekletin.

 

 

 

 

 

DSC_5869

 

 

Peynir altı suyu B vitamini açısından çok zengindir, atmayın. Yemeklerinizde, çorbalarınızda ve hamur işlerinizde kullanın. Hem çok faydalı hem de çok lezzetlidir. İçilmesinde de hiç bir sakınca yoktur. Pek çok sporcu gıdasında bu peynir suları kullanılır.

 

 

DSC_5871

Bekleyen ve baskıdan çıkan peynir, suyunu iyice atar

 

 

 

 

 

DSC_5875

Peyniri parçalamadan tülbent bezi çıkarın ve porsiyonlara ayırın.

 

 

 

 

 

DSC_5879

%15 oranında tuzlu salamura suyu hazırlayın. Su, uygun tuzluluk oranına ulaşmışsa içine atacağınız yumurta suyun üzerinde yüzecektir.

 

 

 

 

 

DSC_5880

Peynirlerinizi uygun büyüklükte bir kaba yerleştirin. Üzerini tamamen kapayacak şekilde tuzlu salamura suyunu ilave edin.  Artık buzdolabınıza yerleştirebilirsiniz.

AFİYET OLSUN